Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden yeni gençlik merkezi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin gençlerin eğitim, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geçtiğimiz yıl Ekim ayında hizmete sunduğu Gençlik Merkezi, gençler tarafından büyük ilgi görüyor. Ücretsiz olarak verilen sertifikalı kurslar ve düzenlenen etkinliklerde yaklaşık 25 bin gence ulaştıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, gençlere yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunun altını çizdi.

Gençlere ders çalışabilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri modern bir merkez sunan Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Merkezi’nde verdiği ücretsiz hizmetler ve düzenlediği etkinliklerle gençlerin takdirini topluyor. Bir yandan gençlerin şehri benimseyip, aidiyet duygularını geliştirmeyi amaçlayan merkez, diğer yandan da Eskişehir’in ihtiyaç ve dinamiklerine özgü sosyal projeler üretmelerini, şehir kültürünü anlamalarını ve gönüllü çalışmanın önemini kavramalarını sağlıyor. Açıldığı günden bugüne 25 bine yakın gence ulaşan Gençlik Merkezi, düzenlenen kişisel gelişim seminerleri, doğa yürüyüşleri, üretim kampları, work-shoplar ile öğrencilerden büyük ilgi görüyor.

Eskişehir’in gelişimi konusunda gençlerin birlikte hareket edebileceği, aynı zamanda boş vakitlerini en verimli şekilde değerlendirebilecekleri bir merkez kurduklarını ifade eden Başkan Büyükerşen “Geleceğimizi genç kuşaklar şekillendirecek. Gençlerimizin kendilerini farklı alanlarda geliştirmeleri yalnızca eğitim kurumlarında aldıkları eğitimlerle mümkün olmuyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak ESMEK bünyesinde ücretsiz olarak açtığımız kurslar ile gençlerimizi birçok branşta geliştiriyoruz. 2016 yılında UNESCO tarafından ‘Öğrenen Şehirler Ağı’na da katılmamızla birlikte Eskişehir’de genç kuşaklara ışık tutacak yeni bir merkez hizmete sunma ihtiyacı duyduk. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında açtığımız bu merkezimize de gençlerimiz büyük ilgi gösterdi. Yalnızca merkez içinde verilen ücretsiz kurslar ile değil merkez dışında düzenlenen etkinliklerle de gençlerin gelişimine katkı sunmaya çalışıyoruz. Gençlere yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırım olduğundan onlar için projeler üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

1 yıllık süre içerisinde 43 branşta toplam 121 kurs açıldığını ifade eden Gençlik Merkezi yetkilileri, gençlerden gelen talepler doğrultusunda kurs içeriklerinin belirlendiğini ifade ettiler. Yetkililer “Büyük ilgi gören üretim kampı etkinliklerimiz ile Eskişehir’in çeşitli kırsal mahallelerinde gençlerimizle buluştuk. Köylülerimizin tarlasından ürünlerini topladık, süt sağdık, ekmek yaptık. Bir yandan köylülerimizin işlerine yardımcı olurken, diğer yandan gençlere köy hayatını yakından tanıttık. Ayrıca başta Yazılıkaya olmak üzere şehrimizin tarihi bölgelerine geziler düzenleyerek gençlerin Eskişehir’in tarihi güzelliklerini yakından tanımalarını imkan sağladık. Alanında uzman kişilerce düzenlediğimiz seminerler ile gençlerin kişisel gelişimleri ve öğrenim hayatlarına katkı sunduk. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifikalı eğitimlerimizden de 5 binin üzerinde gencimiz faydalandı. Gençlerimizden gelen her türlü projeye açığız. Yeni dönemde de birbirinden önemli etkinliklere imza atacağız. Tüm gençlerimizi merkezimize bekliyoruz” şeklinde konuştu.