Eser İncelemesi | Villa dei Misteri

Bu muazzam sahne, İtalya’nın Pompei kentine yakın, M.S. 79. yılında patlayan Vezüv Yanardağı’nın yalnızca ufak bir zarar verdiği lüks bir Roma evinin – Villa dei Misteri’nin – kalıntıları arasında keşfedilen ve oldukça iyi korunmuş olan bir dizi freskin bölümlerindendir.

Eser villanın ön kısmında bulunan en prestijli oda olarak bilinen triclinium’a ( yemek odası ) resmedilmiştir. Freskin renk düzenine baktığımız zaman yeşil ve mavi renklerini görmekteyiz. Bu pahalı pigmentler kullanılması, villa sahibinin hiçbir masraftan kaçınmadığının bir göstergesidir.

Bu fresk ; sembolik ölüm ve yeniden doğuş sıkıntılarına katlanmak zorunda olan bir kadın için düzenlenmiş, gizemli  bir inisiyasyon ritüelini ( tahminen kadınlığa geçiş ) tasvir etmektedir. Ritüele baktığımızda Yunan şarap, tarım ve sarhoşluk tanrısı olarak kabul edilen Dionysus merkezdedir ve kadına inisiyasyon süresince rehberlik etmek için bir rahibe bulunmaktadır.

Figürler ayakta ya da çeşitli eşyaların üstünde oturur vaziyette; kendilerini yükselten ve bir sahne havası yaratımına katkıda bulunan yeşil renkli dar bir çıkıntı üzerinde konumlandırılmıştır. Bu çıkıntı, freski, mimari yapıları üç boyutlu görünecek şekilde tasvir eden Roma İkinci Üslup akımına dahil eder. Figürler, insanlardan daha yüce görünmeleri için abartılarak megalografik – olağandan büyük – bir üslupta yapılmıştır.

Figürleri, boyalı sütunlara bölünmüş kırmızı renkteki bir duvarın önüne yerleştiren ressam, onların freski izleyenlerle aynı odada yaşıyormuş gibi görünmesini sağlar.