Engelleri Aşarak Yazdığı Şiirlerle Umut Olmak İstiyor

Antalya’da 13 yaşından bu zamana kadar yazdığı şiirleri bir kitapta toplayan Şevval Akkaş bedensel ve zihinsel engeline rağmen herkese umut olmak istiyor.

Muratpaşa ilçesinde ailesiyle yaşayan 21 yaşındaki Akkaş, 3 yaşında geçirdiği trafik kazasıyla hayatı değişti. Kazada kafatasından hasar alan Akkaş, 3 ay boyunca yoğun bakımda tedavi gördü. Yüzde 20 zihinsel ve yüzde 60 bedensel engelli olarak hastaneden çıkan Akkaş, uzun bir dönem vücudunun sağ tarafını kullanamadı.

Fizik tedaviyle vücudunun sağ tarafını hareket ettirmeye başlayan, sağlık problemlerinin bir kısmı düzelen Akkaş, bu süre içerisinde de şiir yazmaya başladı.

Yazdığı her dizede hayata bakış açısı değişen ve kendisini daha iyi hissetmeye başlayan Akkaş,duygularını, hayallerini, yaşadıklarını, mısralara döktü.

Akkaş 8 yılda binlerce şiir yazdı. Şiirlerini bir kitapta toplayan Akkaş yaşam mücadelesiyle de örnek oluyor.

Kitabının basımıyla en büyük hayallerinden birini gerçekleştiren Akkaş, kitabını internetten satışa sunup elde edeceği gelirlerin tamamını yardıma muhtaç çocuklara ve engelli bireylere bağışlayacağını bildirdi.

Başarının engel tanımadığını göstermek istiyor

Şiirlerinde zaman zaman kendisine de yer veren Akkaş, dizeleriyle başkalarına da umut olmak istediğini dile getirdi.

Zor dönemlerden geçtiğini dile getiren Akkaş, “Şiir benim bir diğer yanım gibi, hayata tutunmamı sağlıyor. İnsanların hayatlarına da bir nebze olsa dokunma isteğim olduğu için şiirlerimin bende kalmasını istemedim, onları bir kitapta toplayıp, herkese ulaşmasını istedim. Bu kitapla engelli bireylerde inandıkları takdirde hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirebileceklerini göstermek istedim.” diye konuştu.

Bu düşüncenin bile kendisini mutlu ettiğine değinen Akkaş, “Engelli bir birey olduğum için başka insanlara umut olmak istiyorum. ‘Siz de yapabilirsiniz, siz de başarabilirsiniz.’ demek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Anne Kamile Akkaş da kızının çok büyük zorluklar yaşadığını söyledi.

Kızının güçlü bir kişiliğe sahip olduğunu anlatan Akkaş”Kızım bir çok kişiye örnek davranış sergiliyor. Yıllardır kurduğu hayallerin bir çoğunu tek tek gerçekleştiriyor. Şair olmak istedi ve oldu. Engellerini yenmeyi bildi. Şimdi ise ihtiyaç sahibi, engelli insanlara yardım etmeyi hedefliyor. Bunu da en iyi şekilde yapacağına inanıyoruz. Kızımızla gurur duyuyoruz.” diye konuştu.