En Pahalı Türk Tablosu Evine Döndü

Çağdaş Türk resminin en önemli isimlerinden Fahrelnissa Zeid’in tablosu “Atom ve Bitkisel Yaşam Arasında” 5 milyon 450 bin TL’ye Türk koleksiyonere satıldı. Tablo böylece en pahalı çağdaş Türk resmi oldu

en-pahali-turk-resmi

Çağdaş Türk resminin en önemli isimlerinden Fahrelnissa Zeid’in 1962 tarihli tablosu “Break of the Atom and Vegetal Life” (Atom ve Bitkisel Yaşam Arasında), Dubai’de Christie’s Müzayede Evi tarafından dün akşam düzenlenen müzayedede, 2 milyon 741 bin dolara yani yaklaşık 5 milyon 450 bin TL’ye Türk bir koleksiyonere satıldı. 1901-1991 yılları arasında yaşamış Zeid’in uzun süredir Ürdün’de bulunan eseri, böylece Erol Akyavaş’ın bu yıl, 2 milyon 900 bin TL’ye satılan ve en pahalı çağdaş Türk resmi olan “Kabe” eserinin rekorunu kırarak en pahalı çağdaş Türk resmi oldu.

‘Yuvasına döndü’

Tabloyu satın alan Türk koleksiyonerin ismini saklı tutan Christie’s Müzayede Evi’nin Türkiye yetkilisi Eda Kehale Argun, “Christie’s bu eserin Cumhuriyet’in 90. yılının kutlandığı bu gecede, Türk bir koleksiyonere satılmasından, yuvasına dönmesinden gurur duyar” dedi.

“Dubai Türk, İran ve Arap Ülkeleri Modern ve Çağdaş Sanat” müzayedesinde satılan tablo, aynı zamanda Christie’s Dubai’nin satışını gerçekleştirdiği Ortadoğu coğrafyası sanatçıları arasında en pahalı eser oldu. Fahrelnissa Zeid’in oğlu Raad Bin Zeid Koleksiyonu’ndan müzayedeye çıkan tablo 2.1 metreye 5.5 metre boyutlarında. Yağlıboya tablo, Zeid’in soyut geometrik tarzının önemli bir örneği sayılıyor. Kabaağaçlızade Şakir Paşa’nın kızı, II. Abdülhamit devri sadrazamlarından Cevat Paşa’nın yeğeni ve Halikarnas Balıkçısı’nın kız kardeşi olan Fahrelnissa Zeid, soyadını Kral 1. Faysal bin Hüseyin’in kardeşi ve dönemin Irak büyükelçisi olan Emir Zeid’le evlendikten sonra aldı. Sanatçı, Sanayi-i Nefise’nin ilk kadın öğrencileri arasında yer alıyordu.

Kaynak : Milliyet Sanat