“Dünya Sanat Günü” etkinliği Bağdat Caddesi’nde

Ünlü İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ı, “Dünya Sanat Günü” olarak kabul eden UNESCO AIAP, Kadıköy Belediyesi ile Bağdat Caddesi’nde çeşitli etkinliklere imza atacak.

Ünlü İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ı, “Dünya Sanat Günü” olarak kabul eden UNESCO AIAP, Kadıköy Belediyesi ile Bağdat Caddesi’nde çeşitli etkinliklere imza atacak. dünya-sanatgunu-2013

Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Meksika’da Nisan 2011’de yapılan UNESCO AIAP 17. Dünya Sanat Dernekleri Genel Kurulu’nda Türkiye’yi temsil eden UNESCO AIAP Türkiye Milli Komitesi Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği‘nin girişimiyle ünlü İtalyan Sanatçı Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın, “Dünya Sanat Günü” olarak ilan edildiği bildirildi.

Açıklamada, “Dünya Sanat Günü”nün geçen yıl gerçekleşen ilk kutlamalarının başta Meksika, Türkiye, Slovakya, İsveç olmak üzere birçok ülkede yapıldığı belirtildi.

Dünya Sanat Günü etkinlikleri kapsamında Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla Bağdat Caddesi’nde 14 Nisan’da Şaşkınbakkal Kazım Kulan Çarşısı önünde kurulacak sahnede, UNESCO AIAP UPSD Başkanı Bedri Baykam ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk açılış konuşması yapacak.

Bağdat Caddesi’nin farklı yerlerinde, Dünya Sanat Günü logolu balonlar dağıtılacak. Ayrıca Şaşkınbakkal ve Erenköy Camisi arasında, yayınevleri, sanat kurumları, müzeler ve vakıfların katkısıyla 30 stant kurularak sanat kitapları ve sanat kurumlarının tasarım mağazalarının ürünleri satılacak.

Sanatı galerilere hapsetmektense sokaklara çıkarıp halkla buluşturmayı hedefleyen Vitrin Sergileri kapsamında, ünlü sanatçıların seçkin yapıtları Şaşkınbakkal ile Erenköy arasında yer alan mağazaların vitrinlerinde sergilenecek. 10 Nisan – 23 Nisan’da devam edecek Bağdat Caddesi Vitrin Sergileri’nde 22 sanatçının eserleri, 22 farklı mağazanın vitrininde sergilenecek.

15 Nisan Pazartesi akşamı Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’nde Jülide Gündüz, Göknil Genç ve Müge Hendekli’den oluşan Trionando’nun Dünya Sanat Günü konseri olacak.