Doğal Boyadan Fırça Darbelerine

Doğal Boyadan Fırça Darbelerine

Maddalena Forcella tarafından hazırlanan “Doğal Boyadan Fırça Darbelerine” sergisi, 22 Ekim’de Meksika Ankara Büyükelçiliği’nin katkılarıyla CerModern’de açılıyor.

İki ülkenin derin bağlarının ve iki toplumun özellikle tekstil, renk kullanımı ve modern sanat eserleri üretiminde başvurulan geleneksel teknik kullanma anlayışındaki benzerliklerinin bir örneği olacak serginin ilk uluslararası ayağı Türkiye, Ankara.

“Doğal Boyadan Fırça Darbelerine” ilk olarak aynı zamanda tasarım yeri olan Oaxaca tekstil müzesinde sergilendi.

Meksikalı bir tekstil tasarımcısı olan Maddalena Forcella,eserlerinde doğal boyalar tercih etmesiyle tanınıyor. Deneysel boyama yöntemlerini benimseyen sanatçıya bitkiler, kabuklar, çiçekler ve böcekler limitsiz renk izgeleri oluşturmasında aracı oluyor. Özellikle Oaxaca eyaleti ve Chipas’la beraber tüm Meksika’da yerel dokumacı ve zanaatkarlarla çalışma geçmişi olan Forcella, bu deneyimini doğal boyalarla harmanlıyor ve çeşitli kurum ve organizasyonlar adına tasarım danışmanlığı yapıyor.

“Doğal Boyadan Fırça Darbelerine” sergisi” CerModern’de 23 Ekim – 22 Kasım 2015 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.