Cervantes Ödülü Meksika’lı Yazar Del Paso’ya Verildi

78080611_770x433_acf_cropped.jpg

 

İspanyol dili edebiyatının en önemli ödülü sayılan “Cervantes”e bu yıl Meksikalı yazar Fernando Del Paso layık görüldü.

İspanyol dili edebiyatının “Nobel”i olarak gösterilen “Cervantes”i bu yıl Meksikalı yazar Fernando del Paso aldı.

“Cervantes” ödülünü 1976 yılından bu yana veren İspanya Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 80 yaşındaki Meksikalı yazar Del Paso’nun, “gelenekseli ve modernliği çok iyi birleştirmesi ve roman edebiyatının gelişmesine yaptığı katkılardan dolayı” juri tarafından Cervantes ödülüne layık gördüğü kaydedildi.

Del Paso’nun, “20. yüzyıl Meksika’sını en iyi anlatan edebiyatçılardan biri olduğu ve “Noticias del Imperio” kitabında olduğu gibi tarihi gerçekler ile macerayı çok iyi harmanlamasıyla tanındığı” ifade edilen açıklamada, Meksikalı yazarın en önemli eserleri arasında Noticias del Imperio (1987), Jose Tirgo (1966) ve Paniluro de Mexico’nun (1977) olduğu belirtildi.

Yazarlığının dışında diplomat, akademisyen ve karikatürist olarak da tanınan Del Paso, 1991’de Meksika Ulusal Dili ve Edebiyatı, 1988’de Mazatlan Edebiyat ve 2013’te de Alfonso Reyes ödüllerini almıştı.

Cervantes edebiyat ödülünü kazanan 6. Meksikalı yazar olan Del Paso, 125 bin avroluk para ödülünün de sahibi oldu. Ödül töreni, Miguel de Cervantes’in ölümünden bir gün sonra defnedildiği tarih olan 23 Nisan’da, Alcala de Henares Üniversitesi’nde düzenlenecek.