Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Başlıyor

2 yıl üst üste dünyanın en iyi kültür ve sanat festivali seçilen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali, 31 Temmuz Cuma günü başlıyor.

16’ıncı Uluslar arası Büyükçekmece  Kültür ve  Sanat Festivali 31 Temmuz Cuma günü başlıyor. 8 Ağustos’a kadar sürecek olan 16. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’ne 64 ülkeden 1600 sanatçı katılıyor.

 

2 KEZ ÜST ÜSTE DÜNYANIN EN İYİSİ

cioff büyükçekmeceUluslararası Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Konseyi (CIOFF) tarafından iki yıl üst üste “Dünyanın En İyi Kültür ve Sanat Festivali” ödülüne layık görülen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali aynı zamanda da, CIOFF’un (A) Kategorisi’ndeki Türkiye’nin tek festivali olma özelliğini elinde bulunduruyor.

31 Temmuz akşamı Büyükçekmece Mimaroba Mahallesi’ndeki karnavalla başlayacak olan festival coşkusu aynı gece sahne alacak olan Ozan Doğulu performansı ile tırmanışa geçecek. 01 Ağustos Cumartesi tarihinde ise, 60 ülkeden gelen 1600 sanatçının katılımıyla geleneksel Taksim – İstiklal Caddesi korteji gerçekleşecek.

ŞEBNEM FERAH, ŞEVVAL SAM  VE MFÖ

Uluslararası Altın Köprü Halk Dansları yarışması, Uluslararası Heykel Sempozyumu,  Uluslararası El Sanatları Sergisi Atölye Bayramı, Uluslararası El Sanatları Çocuk Atölyesi, Uluslararası Fotoğraf Yarışması Sergisi gibi onlarca kültür, sanat etkinliğini bünyesinde barındıran festivalin bu yılki halk konserlerinde Şebnem Ferah, MFÖ, Şevval Sam, Ayhan Sicimoğlu gibi dev sanatçılar sahne alacak.

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLLERİ

Festivalin gelenekselleşen “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” bu yıl basın dalında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a, sanat dalında ise Kadir İnanır’a verilecek. Festival kapsamında gerçekleşecek olan türkü gecesinde ise, Suzan Kardeş, Arzu Şahin ve Selçuk Balcı konserleri gerçekleşecek.

AİRFEST 2015 HAVACILIK FESTİVALİ

16’ıncı  Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali bu yıl aynı zamanda da “Airfest 2015” Havacılık Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor. 01-02 Ağustos tarihleri arasında 2 gün sürecek olan “Airfest 2015” Kültürpark Kemal Sunal Amfitiyatro arkasında gerçekleşecek. Airfest 2015’te hava akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk, dünyaca ünlü İtalyan akrobasi ekibi Team Pioneer ve Litvanyalı akrobasi pilotu Jurgis Kairys nefes kesen gösterileriyle havacılık tutkunlarını mest edecek. Yüzde yüz Türk yapımı uçak Hürkuş’unda gösteri yapacağı etkinliğin dünyaca ünlü konuğu ise Otilia.

“SEVGİ BİRBİRİMİZE BARIŞ HEPİMİZE”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, bugüne kadar gerçekleşen 15 festivalde 12 binden fazla dünya gencini Büyükçekmece’de buluşturduklarını belirterek; “Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali sadece dünya kültür ve sanatına katkı sağlamakla kalmıyor aynı zamanda dünya barışına ve kardeşliğine de önemli katkılar sunuyor. Dünyanın dört bir yanından gelen 1600 kültür ve sanat elçisi 10 gün boyunca Büyükçekmece’den bütün dünyaya dostluk ve kardeşlik mesajı veriyor. Barışa özlem duyduğumuz şu günlerde bu dostluk ve kardeşlik buluşması ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeydir. Bir kez daha tüm dünyaya “Sevgi birbirimize barış hepimize” mesajı vereceğiz” dedi.

Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin 2011 ve 2012 yıllarında 2 kez üst üste dünyanın en iyi kültür ve sanat festivali ödülüyle onurlandırıldığını, Dünya Festivaller Birliği tarafından da kendisinin “Onursal Başkan”lığına seçildiğini hatırlatan Başkan Dr.Hasan Akgün, “Festivalimize 64 ülkeden 1600 kültür ve sanat elçisi katılacak. Bu yıl da çok iddialıyız. Kültür ve sanat etkinliklerimizle ve sürpriz organizasyonlarımızla bir kez daha dünyanın en iyisi olamaya adayız” diye konuştu.