BBDSO 2018-2019 sezonunu 4 Ekim’de açıyor

Orkestranın daimi şefi Dağhan Doğu’nun yöneteceği konserde, piyanist ve Devlet Sanatçısı Gülsin Onay; Rossini, Grieg, Verdi ve Çaykovski’nin eserlerini Bursalı müzikseverler için seslendiriyor.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), Uludağ Premium sponsorluğundaki Bursa Filarmoni Derneği’nin destekleriyle klasik müziği geniş kitlelere ulaştırmaya devam ediyor. BBDSO, Bursalı müzikseverlerin heyecanla beklediği 2018-2019 sezonuna 4 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilecek açılış konseri ile başlıyor. 19. yüzyılın önemli bestecileri Gioacchino Rossini, Edvard Grieg, Giuseppe Verdi ve Pyotr Ilyiç Çaykovski’nin eserlerinin çalınacağı konseri, BBDSO’nun daimi şefi Dağhan Doğu yönetiyor. Eserlere uluslararası müzik kariyeriyle ülkemize büyük gururlar yaşatan piyanist ve Devlet Sanatçısı Gülsin Onay hayat veriyor.

Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek konser, İtalyan besteci Gioacchino Rossini’nin yirminci operası olan ve ilk kez Milano’daki La Scala’da sahnelenen “Hırsız Saksağan Uvertürü” ile başlayacak. Norveçli Edvard Grieg’in tamamlayabildiği tek konçerto olan “Piyano Konçertosu La minör op.16” ve Guiseppe Verdi’nin prömiyeri 1871’de Kahire’de gerçekleştirilen Aida operasından “Zafer Marşı” ile devam edecek olan konser, Rus besteci Çaykovski’nin Napoleon’un Rusya’ya saldırısına karşı sergilenen kahramanlıklardan esinlendiği “1812 Uvertürü” ile sona erecek.