Aubrey Beardsley’den Tavus Kuşu Eteği eseri

Tavus Kuşu Etek adlı eser Oscar Wilde’ın yazmış olduğu Salome adlı oyun için tasarlanmış bir dizi illüstrasyondan biridir aslında. Wilde oyunu Fransızca yazmıştır ve Beardsley oyunu okuduktan sonra elleri arasında Vaftizci Yahya’nın başını tutan bir Salome karakteri yaratır.

Çizilen resimlerle ilgili büyük sorunlar yaşanır aslında. Yayımcı resimleri çok açık bulur resimlerin değiştirilmesini ister. Yeni çizilen resimlerle metin arasında uyum sorunu olsa da Beardsley kendine yine hayran bıraktırmayı başarır. Tavus Kuşu Etek’te olduğu gibi sanatçı Salome’nin süsünü, abartılı giyim zevkini bizlere yalın bir şekilde sunar. İngiltere’de kitap basıldığı zaman halktan büyük tepki kopar ve Beardsley hiç istemediği bir unvana sahip olur.

1-) Narraboth

Androjen figürlere ‘fin de siecle’ sanatında oldukça rastlanır. Kadınsı bir yüzü olmasına rağmen erkeksi bir bacaklara sahip olan bu figür Salome’nin koruması genç Narraboth’dur.

2-) Monogram

Beardsley, James McNeill Whistler’in imza yerine kullandığı kelebekten oldukça çok etkilenir. Kendi imzasının da sanat hayatında oldukça önemli yeri olan mum olduğuna karar verir. Bu amblemle geceleri bu iki mum ışığı altında çalıştığı ölümsüzleştirir.

3-) Tavus Kuşu Tüyü

Art Nouveau’yu tanımlayan özelliklerden biride doğal formları değiştirerek kullanmasıdır. Bunun ilk kaynağı bitkiler ve canlılar olmuştur. Ve sanatçılar bu figürleri oldukça son derece stilize bir figürler stilize eder.