Aramızdan ayrılalı tam 31 yıl oldu

11 Aralık 1987 yılında aramızdan ayrıldı Adile Naşit. Onu kaybettiğimizden bu yana tamı tamına 31 yıl koca yıl geçti. Bizde Nar Sanat Eğitim Kursu olarak sizlere Yeşilçam’ın ustalarından olan ve Hababam Sınıfı’ndaki Hafize Ana ile hafızalara kazınan Adile Naşit’in hayatını ve hakkında bilinmeyenleri sunmak istedik.

Hababam sınıfında elinde zille koştururdu Hafize Ana,Gülen Gözler’de Münir Özkul’un tonton eşi Nezaket Hanım’ı, Neşeli Günler’in turşucu annesi, inatçı Saadet Hanım’ı, ‘Uykudan Önce’ isimli televizyon programının Masalcı Teyze’si Adile Naşit… Yani kısacası Türk sinemasının unutulmaz kadını oldu o.

1930 yılı doğumlu olan Adile Naşit tiyatrocu bir aileden gelmekteydi. Babası ünlü komedyen Komik-i Şehir Naşit, annesi de Ermeni kökenli tiyatro oyuncusu Amelya Hanım.

Adile Naşit 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu’na girdi. Halide Pişkin’in grubunda “Her Şeyden Biraz” oyunu ile İstanbul turnesine çıkan Adile Naşit sonradan Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girdi. 1948-1951 arasında komedyen Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte kurdukları toplulukta çalıştı.

Sonradan 1954’te döndüğü Muammer Karaca tiyatrosunda 1960’a rol aldı. 1961’de eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile birlikte kurdukları Naşit Tiyatrosu dağıldıktan sonra, 1963’ten 1975’e kadar “Gazanfer Özcan – Gönül Ülkü” tiyatrosunda çalıştı.

Tiyatro oyunlarının yanı sıra Hisseli Harikalar Kumpanyası, Neşe-i Muhabbet, Şen Sazın Bülbülleri gibi müzikallerde beğeni topladı. Sinemaya girişi ise 1947 yılında  Seyfi Havaeri’nin yönettiği Yara filmiyle olmuştur, ancak 1970’lerde filmlerde yoğun olarak rol almaya başladı.

1976’da İşte Hayat adlı filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Hababam Sınıfı film serisindeki rolüyle büyük beğeni kazandı. 1978’de Uluslararası Sanat Gösterileri’nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı. Daha çok Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet’in çektiği güldürü filmlerinde oynadı.

TRT’de 1980 yılında TRT Ankara Televizyonu prodüktörlerinden İlhan Şengün’ün (1946-2003) yapımcısı olduğu Uykudan Önce isimli çocuk programıyla birlikte masalcı teyze diye anılmaya başladı.Masal ve öykü anlattığı bu program tek kanallı televizyon döneminde çocuklar tarafından büyük ilgi gördü.

Ve 11 Aralık 1987 yılında yani bundan tam 31 yıl önce hayata gözlerini yumdu Adile Naşit.