Akustik piyano seçerken nelere dikkat edilmeli?

Özel Nar Sanat Eğitim kursu, alanında uzman eğitmenleriyle 10 yıldır sanatın hemen hemen tüm alanlarında faaliyet göstermekte ve öğrencilerine sanat sevgisini aşılamayı ve sanat duygusunu geliştirmeyi hedeflemektedir.

Sizde hem kendiniz hem de çocuklarınız için kursumuzda yer alan müzik, görsel sanatlar, sahne sanatları ve dans derslerinden birini seçebilir, hayatınıza sanatı sokarak daha da renkli bir hale getirebilirsiniz.

Özellikle piyano derslerimiz 4 buçuk yaşından itibaren (büyük ve küçük kasların motor gelişimini tamamlamış olan) tüm yaş gruplarında yapılabilmektedir.

Kursumuzda piyano dersi almaya başladığınız andan itibaren haftada bir gün 45 dakika birebir özel ders, haftada bir gün de grup dersi şeklinde solfej yani nota bilgisi derslerimize katılım sağladığınız bir program size sunulacaktır.

Piyano derslerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve ücretsiz tanışma derslerimizden yararlanmak için TIKLAYIN…

Elbette ki piyanoyu daha iyi öğrenebilmek, daha iyi ilerleyebilmek ve pekiştirebilmek için mutlaka bol bol pratik yapmanız gerekiyor.  Bunun için illa bir piyano almanız şart değil. Ders aldığınız sürece müsait olduğunuzda kurumumuzu arayarak sınıflarımızın durumunu sorup boş sınıflarımızı da kullanabilirsiniz.

Ancak evinizde bir akustik piyanoya ihtiyaç duyuyorsanız bu konuda sizlere kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Akustik piyano seçerken marka ve model hayranlığına düşmeden dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlar sırasıyla mekanizma ile ses tahtası, tuş ağırlığı, piyanonun kullanılacağı alanın büyüklüğü, piyanonun sesidir.

Eğer akustik piyano seçimi yapma aşamasındaysanız mutlaka bu haberimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

İşte dikkat etmeniz gereken noktalar ve detayları:

Ses tahtası ve mekanizma
Akustik piyanolarda en önemli noktalardan biri mekanizma ve ses tahtasıdır. Ses tahtalarına rezonans tahtası da denilmektedir.

Mekanizmanın kalitesi ise tuş takımlarını harekete geçiren çekiç ve tellerden oluşur. En iyi mekanizmanın Renner olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. İyi piyanoların çoğunda bu mekanizma kullanılır. Arka rezonans ağacı genellikle ladin ağacından yapılır. Akağaç ve akgürgen ağaçları da içindeki diğer tahta mekanizmada kullanılır.

Tuş ağırlığı
Akustik bir piyano almadan önce aslında karar vermeniz gereken nokta hafif mi yoksa ağır tuşlu bir piyano mu çalmak istediğinizdir.

Piyanonun kullanılacağı odanın büyüklüğü
Piyanonun kullanılacağı odanın büyüklüğüne göre boyutu seçilmelidir. İdeal odalar için kullanılan konsol piyano ölçüleri 110 ve 115 cm olmalıdır. Akustik piyano konulacak oda çok geniş ise 120 – 130 cm’lik bir piyano seçilmelidir.

Odanın genişliği kadar odanın doluluk oranı da mutlaka hesaba katılmalıdır. Biliyoruz ki piyanolarda tel uzunluğu ne kadar uzun olursa o kadar kaliteli bir piyano anlamını taşır. Fakat küçük bir odaya; yüksek bir piyano koymamız bizi rahatsız edecektir. Ses çok yankılanacak, çok yüksek olacak, piyano çınlayacak ve kuru bir ses ortaya çıkacaktır. Yani oda büyüklüğü ile doğru orantıda bir piyano seçmeliyiz. Büyük odalara yüksek piyanolar, küçük odalara alçak piyanolar…

Piyanonun sesi

Bir dikkat etmemiz gereken konu da piyanonun sesi. Çalacağımız ya da öğreneceğimiz müzik türüne göre seçeceğimiz piyanonun sesi farklı olmalıdır. Çoğunlukla caz piyanistleri daha keskin sese sahip piyanoları tercih ederken, klasik müzik piyanistleri daha yoğun ve dolu bir sese sahip piyanoları tercih etmektedirler.

İKİNCİ EL AKUSTİK PİYANO ALMAYI DÜŞÜNÜYORSANIZ AMAN DİKKAT!
Eğer işin mali boyutu sizi zorluyorsa ve ikinci el bir piyano almak zorundaysanız dikkatli bir araştırma yapmanız şart. Alacağınız piyanonun ne kadar süre kullanıldığı, kullanan kişinin müzik seviyesi, doğru kullanıp kullanmadığı, nasıl bir ortamda muhafaza edildiği ve yapılan bakımlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. İyi bakılmamış, telleri oksitlenmiş piyanoda ses kalitesi olumsuz etkilenir.