5. Bodrum Türk Filmleri Haftası Başlıyor

aa_picture_20150922_6356442_web.jpg
29 Eylül-4 Ekim arasında düzenlenecek Bodrum Türk Filmleri Haftası kapsamında, gösterime girecek filmlerin yönetmen ve oyuncuları seyircilerle buluşacak.

5. Bodrum Türk Filmleri Haftası 29 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.
Bodrum Türk Filmleri Haftası dolayısıyla Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Bodrum Sinema ve Kültür Derneği Başkanı Cenk Sezgin, etkinlikte bu yıl bir çok filmin gösterileceğini söyledi.
Film gösterimlerin yanı sıra etkinlik boyunca her akşam yönetmen ve oyuncuların katılımıyla söyleşiler yapılacağını anlatan Sezgin, “Bu etkinliğin sadece sanat olarak değil, ticaret olarak da Bodrum’a değer katması anlamında da sizlerden aldığımız enerji, bizlere çok şeyler kazandırdı” diye konuştu.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Türk Filmleri Haftası’nın Bodrum’da sinemayla bugüne kadar karşılaşmamış, hiç sinemada film izlememiş insanları da bir araya getirdiğine vurgu yaptı.
Kocadon, “Türk Filmleri Haftası’ndaki filmleri ve gösterimleri halka açık yapıyoruz ve gerçekten de halk gelip izliyor. Dolayısıyla bunun sosyal boyutunu da değerlendirmek lazım. Onun için bu etkinlikte bize katkı veren, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.
Magazin Gazetecileri Derneği Başkan Yardımcısı Okan Sarıkaya ise Bodrum’un bir Cannes olması için hiçbir şeyin eksik olmadığını belirtti.
Sarıkaya, etkinliğin Türkiye’de siyasallaşmayan tek organizasyon olduğuna dikkati çekerek, “Bodrum büyük bir yer, Cannes ise büyütülmüş bir yer. Destinasyon, marketing dehasıyla karşımıza çıkarılmış bir Cannes’ın karşısında Bodrum gerçekten büyük bir yer. Dünya genelinde Cannes’a rakip olabilecek, yani sanatla adından söz ettirecek bir destinasyon olması için hiçbir şey eksik değil” dedi.
Bodrum Türk Filmleri Haftası, her gün farklı bir filmin tanıtım galasına ev sahipliği yapacak. Tanıtımı yapılan filmin yönetmen ve oyuncuları da etkinlik kapsamında izleyici ve basın mensuplarıyla biraraya gelecek.
Bu sene galaları ile ilk kez Bodrum Türk Filmleri Haftası’nda Semra Dündar’ın yönettiği “Aşk Nerede”, Caner Özyurtlu’nun yönetmenliğini yaptığı “Yok Artık”, Yasemin Türkmenli’nin “Evlenmeden Olmaz” filmleri seyirciyle, ücretsiz olarak buluşacak.
Filmler 29 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde ve Cinemarine Sinemalarında gösterime girecek.