4. Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı 11 Ekim’de gerçekleşecek

Aydın Doğan Vakfı’nın UNFPA, UNICEF ve UN Women ile birlikte, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Grubu’nun katkılarıyla 11 Ekim Perşembe günü gerçekleştireceği Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı, bu sene “Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar: Kız Çocuklarının Bilim, Sanat ve Spor Yoluyla Güçlenmesi” temasıyla düzenlenecek.

“Dünya Kız Çocukları Günü”, kız çocuklarının geleceği şekillendiren ve toplumları dönüştüren bireyler olmalarını sağlamak amacıyla; onların potansiyellerini ortaya çıkarmak, önlerine çıkan engelleri kaldırmak ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda duyarlılık oluşturmak adına tüm dünyada 11 Ekim’de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

“Dünya Kız Çocukları Günü”, ülkemizde Aydın Doğan Vakfı’nın, UNFPA, UNICEF ve UN Women ile birlikte, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Grubu’nun katkılarıyla 11 Ekim 2018 tarihinde, Hilton Convention Center’da “Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar: Kız Çocuklarının Bilim, Sanat ve Spor Yoluyla Güçlenmesi” temasıyla düzenlenecek konferans ile kutlanacak.

Bu sene dördüncüsü düzenlenen konferansta yer alacak panellerde; bilim, sanat ve spor alanlarında ulusal ve uluslararası başarı kazanmış ve başta kız çocukları olmak üzere çocuk ve gençlerin örnek alacağı değerli konuşmacılar, kendi başarı hikâyelerini paylaşacak. Panellerdeki tartışmaların ortak noktasını ise; bilim, sanat ve sporun eğitimle birleşmesinin kız çocuklarının güçlenmesine yapacağı katkılar oluşturacak.

Çeşitli okullardan gelen gençler bilim ve teknoloji alanında yaptıkları çalışmaları konferans alanında kurulacak stantlarda sergileyecekler.

Bu seneki konferansta ilham verici panellerin yanı sıra son dönemin en sevilen sanatçılarının da yer alacağı özel gösteriler ve etkinlikler de yer alacak.

Bilim, Sanat ve Spor’la Güçlenen Kızlar
‘Yaratıcılık ve Enerji Kaynakları: Sanat ve Sporda Kız Çocukları’, ‘Yaşam ve Özgürleşme İçin Rehberimiz: Kız Çocuklarının Güçlenmesinde Bilim ve Teknoloji’, ‘Çocuk ve Gençler Rol Modelleriyle Buluşuyor’ isimli panellerin yer alacağı konferans; bilim, spor, sanat konularında popüler ve duayen isimlerin katılımıyla gerçekleşecek.

Sanat ve spor paneli; İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yeşim Gürer Oymak, Baksı Kültür Sanat Vakfı Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Barış için Müzik Vakfı Kurucusu Dr. Yeliz Baki ve milli voleybolcu Naz Aydemir Akyol’un katılımıyla gerçekleşecek.

Bilim ve teknoloji oturumunda, Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Batuhan Aydagül, Facebook Ülke Direktörü Derya Özkaya Matraş, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Bölgeleri Araştırmacısı Doç. Dr. Burcu Özsoy kız çocuklarının güçlenmesi için neler yapılması gerektiği konusunda fikirlerini paylaşacaklar.

Konferansın son oturumu ise; Eskrim Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonu Deniz Selin Ünlüdağ, 400 metre Paralimpik Koşucusu Öznur Alumur, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) sözcüleri ünlü sanatçılar Azra Akın, Songül Öden ve Edis Görgülü’nün genç öğrenciler ile bir araya gelmesiyle gerçekleşecek.

Sirk Gösterisi, Dans ve Müzik…
Panellerin yanı sıra Mardin – Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları grubu, Barış için Müzik ve Gizem Nalbant’ın performanslarının da yer alacağı konferans, katılımcılara bir yandan birbirinden değerli konuşmacıların başarı hikayeleriyle ilham verirken, diğer yandan da eğlence dolu bir gün yaşatacak.

Konuk Konuşmacı: Zainab Salbi
Konferansın konuk konuşmacısı olan Zainab Salbi, 1993 yılında kurduğu Women for Women International örgütüyle, savaşlardan kurtulan kadınları sosyal ve ekonomik olarak destekleyen ve güçlendiren çalışmalarını 10 farklı ülkede yaklaşık 420 bin kadın için yürütüyor.

Yakın zamanda Foreign Policy Magazine tarafından hazırlanan “100 Küresel Düşünen Lider” listesine dahil edilen Salbi, konferansa katılmak için özel olarak Türkiye’ye gelecek. “Daha İyi Bir Dünya için Değişimin Temsilcileri; Kız ve Erkek Çocukları” konulu konuşmasında kız çocuklarının güçlenmesinin önemini katılımcılarla paylaşacak. Zainab Salbi aynı zamanda çalışmalarını ve hayatını konu alan 4 farklı kitap kaleme aldı.

Ünlü Yazarlardan İlham Veren Öyküler
Aydın Doğan Vakfı ve Doğan Egmont yayıncılık iş birliği ile Türkiye’nin ünlü kadın yazarlarının hikayelerini bir araya getiren “Ben İstersem” kitabı da Dünya Kız Çocukları Konferansı’nda tanıtılacak. Güçlü kızlar güçlü yarınlar için hikayeleri; Canan Tan, Deniz Erbulak, Feyza Hepçilingirler, Gülten Dayıoğlu, İpek Ongun, Karin Karakaşlı, Şebnem İşigüzel ve Şermin Yaşar kaleme alırken, kitabı çizer Dilem Serbest resimledi. İlk kez konferansta tanıtılacak olan kitap, küçükten büyüğe tüm okurlara ilham verici hikayeler sunuyor.