30 Ağustos Zafer Bayramı’nda mutlaka Çanakkale’yi görmelisiniz

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesini anmak için ulusça kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı‘nı değerlendirmek, ulusal birliğimizi pekiştirmek istiyorsanız bu özel günde gezebileceğiniz anlamlı yerleri sizler için bölüm bölüm sunacağız.

Başkent Ankara’da saat 12.00’da yirmi bir pare top atışı düzenlenen, ülkemizin dört bir yanında kutlamalar ve törenler düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda akıllara ilk Gelibolu Yarımadası ve Milli Parkı’nın bulunduğu Çanakkale’ye yapılacak bir gezi geliyor.

GELİBOLU YARIMADASI VE TARİHÇESİ
Çanakkale ili sınırları içerisinde yer alan ve 1973 ‘te kurulmuş olan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, 33.000 hektarlık bir alanla Gelibolu Yarımadası’nın güney ucundadır ve Çanakkale Boğazı’nın Avrupa yakasında bulunmaktadır.

Kurmay Yarbay Mustafa Kemal’in önderliğinde olağanüstü direniş ile kazanılan bir savunma destanı olan Çanakkale Savaşları Türk Milleti’nin dünyanın en güçlü devletlerine karşı çarpıştığı savaştır. Yaklaşık 8,5 ay süren bu savaşta Boğaz’ın iki tarafı adeta kan gölüne dönüşmüştür. Savaşta yarım milyona yakın can kaybı olmuştur. Bölge 1973 yılında milli park ilan edilmiştir. Savaşta yaşamını yitiren şehitlerin anısını yaşatan anıtlar ve müzeler, o dönemlerin izlerini canlı tutarak gelecek nesillere ulaştırmaktadır.

Gelibolu Yarımadası, Çanakkale Savaş’ında yaşamını yitiren neredeyse 250 bin Türk şehidinin yanı sıra İngiliz, Avustralyalı, Yeni Zelandalı ve Fransız askerlerinin de mezarlarına sahiplik etmektedir. Böylelikle tüm dünyaya kardeşlik ve barışa karşı gösterdiğimiz saygıyı anlatmaktayız. 56 tanesi yerli 36 tanesi yabancı mezar ve anıtın yer aldığı milli parkın asıl önemini 18 Mart tarihinde Çanakkale Zaferi’nin kutlandığı günde ziyaretçi akınına uğradığında anlayabiliyoruz.

ÇANAKKALE’DE GEZİLMESİ GEREKEN YERLER

Çimenlik Kalesi,
Conkbayırı Mehmetçik Parkı Yazıtları,
Değirmen Burnu Tabyası,
Dur Yolcu yazısı,
Son Ok Anıtı,
İlk Şehitler Anıtı,
Çamburnu Kalesi (Milli Park Merkezi),
Conkbayırı Yeni Zellanda Anıtı ve Mezarlığı,
Conkbayırı Atatürk Anıtı,
Gözetleme Tepe Şehitlik Anıtı,
Anzak Koyu ve Tören Alanı,
Mehmetçiğe Saygı Anıtı,
Çanakkale Şehitler Abidesi.
Gelibolu Tarihi Milli Parkı’na Ulaşım

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Pazarlı köyünde bulunmaktadır. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na ulaşım rahattır. Buraya İstanbul, Bursa ve Çanakkale üzerinde ulaşabilirsiniz. Çanakkale üzerinden ulaşmanız için merkezden Eceabat ve Kilitbahir feribot seferleri ile, Gelibolu Yarımadası’na geçmeniz gerekiyor. Aracı olmayanlar Kilitbahir feribot seferleri sayesinde milli parka giden minibüslerle ulaşım sağlayabilirler.