20. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu

20. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nde ödül alan isimler ve yapımlar açıklandı. Yönetmen Cenk Ertürk’ün ilk uzun metrajlı filmi “Nuh Tepesi” En İyi Film dalında birinci oldu.

 

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları açıklandı. Cenk Ertürk’ün ilk uzun metrajlı filmi “Nuh Tepesi” En İyi Film dalında birinci olurken, En İyi Yönetmen ödülüne ise “Kız Kardeşler” filminin yönetmeni Emin Alper değer görüldü.

Festivalin ödülleri korona virüsü tedbirleri nedeniyle 2021 yılında gerçekleşecek festivalde sahiplerine takdim edilecek.

KISA VE BELGESEL FİLMLER 2021’DE GÖSTERİLECEK

Koronavirüs salgınından dolayı , geçmiş yıllardaki formatında yapılamayan festivalin başkanı Hüseyin Sıtkı, “20. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivalimizi uzun süre iptal edip etmeme konusunda tereddüt yaşadık. Ancak koronavirüs rakamlarında tüm dünyada yeniden artış yaşanması ve alınan tedbirlerin sıkılaştırılmasından ötürü, ödül törenimizi 2021 yılına erteleme kararı aldık. Bunun yanı sıra, festivalimizin web sayfasında online yayınlayacağımız ilk 10 kısa ve belgesel filmleri yaşanan İzmir depremi nedeniyle önümüzdeki yıl gerçekleştireceğimiz 21. Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivalinde gösterme kararını da aldık” ifadelerini kullandı.

FESTİVALİN ÖZEL ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

Festivalin Vefa Ödülü Münir Özkul adına kızı Güner Özkul’a verilirken, Yaşam Boyu Onur Ödüllerine sanatçılar Füsun Demirel ve Selçuk Yöntem değer görüldü. 2019 Seyirci Özel Ödülü ise “Misafir” filmine verildi.

Festivalde ödül alan yapımlar ve isimler şöyle:

En İyi Film

“Nuh Tepesi” – Cenk Ertürk

En iyi Yönetmen

“Kız Kardeşler” – Emin Alper

En iyi Kadın Oyuncu

Cemre Ebüzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel – “Kız Kardeşler”

En iyi Erkek Oyuncu

Haluk Bilginer, Ali Atay – “Nuh Tepesi”

En iyi Görüntü Yönetmeni

“Aden” – Barış Aygen

En iyi Senaryo

“Kronoloji” – Ali Aydın

Birol Ünel Jüri Özel Ödülü

“Kraliçe Lear”

12. Üniversiteler Arası Kısa Film Yarışması – Türkiye birincisi

“Yaylacı” – Fatih Ertekin

12. Üniversiteler Arası Kısa Film Yarışması – Almanya birincisi

“Barfuss Durch Glas” – Timur Küçükince

Belgesel Yarışması birincisi

“Sevan the Craftsman” ve “Kadın Olmanın Günahı” filmleri – Ümran Safter

Kaynak: Duvar