20. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali başladı

aa_picture_20151120_6852887_web.jpg

Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro festivallerinden olan 20. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali, sokak oyunlarıyla başladı.

Festival dolayısıyla Yüksel Caddesi’nde İstanbul Tiyatro Ütopya, İzmir Yenikapı ve İzmir Menemen Belediye tiyatrolarınca gösteriler sahnelendi.

Festival Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Kahraman, yaptığı açıklamada, bu yıl 20’ncisi gerçekleşen festivalin 30 Kasım’a kadar süreceğini belirtti.

Bu akşam Devlet Opera ve Balesi Leyla Gencer Sahnesi’nde Gürcistan’dan Tiflis Vaso Abaşidze Müzikal Komedi ve Dram Profesyonel Devlet Tiyatrosu’nun “Carmen” müzikaliyle festivalin açılış galasının yapılacağını ifade eden Kahraman, galada ayrıca tiyatrocu Erhan Gökgücü’ye emek ödülü, tiyatrocu Rutkay Aziz’e onur ödülü ve tiyatro yazarı Özen Yula’ya da Sevda Şener Tiyatro Yazarlığı Ödülü’nün takdim edileceğini söyledi.

Etkinlikte bu yıl 4 üniversite tiyatro topluluğu, 6 yurt dışı grubu, 5 şehir tiyatrosu ve 29 özel-amatör grup tarafından 4’ü çocuk oyunu ve 3’ü sokak oyunu olmak üzere toplam 59 oyun sahneleneceğini dile getiren Kahraman, oyunların Devlet Tiyatrolarının Şinasi ve Çayyolu Cüneyt Gökçer sahneleri ile Yenimahalle Belediyesi 50. Yıl Dört Mevsim Sahnesi, Batıkent Meydan Sahnesi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Farabi Sahnesi, Bombus Sahne ve Tiyatro Pembe Kurbağa’da seyirci ile buluşacağını kaydetti.