18. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’ne son 3 gün

Filmhaus Frankfurt, ABG/Saalbau GmbH, Amt für Kommunikation und Stadtmarketing Frankfurt, T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu, Kültür Ateşeliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Hessisches Ministerium für Wissenschaft und Kunst desteği, TÜRSAK Vakfı iş birliği ile Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından düzenlenen,18.Türk Film Festivali | International / Frankfurt/M.’ne geri sayım başladı.

13 Ekim Cuma günü Onur Ödüllerinin takdimi ile başlayacak olan festivalin film açılışı ise 14 Ekim Pazar günü yönetmenliğini Onur Tan’ın yaptığı, başrollerinde Tarık Ünlüoğlu, Filiz Ahmet gibi isimlerin yer aldığı “Bal Kaymak” ile olacak.

6 gün boyunca film gösterimlerinin yanı sıra panellerle, konserlerle, workshoplarla, sergilerle ve yarışmalarla zenginlik kazanacak olan festival, “Festival Hapishanede” ve “Festival Okullarda” bölümleri ile Avrupa’da örnek bir etkinlik olarak anılıyor. “Festival Hapishanede” bölümünde Frankfurt’un 500 kişilik kadınlar ve erkekler hapishanesinde film gösterimleri gerçekleşirken, “Festival Okullarda” ile Frankfurt’un orta okul ve lise düzeyindeki öğrencileriyle hem filmler izlenecek hem de film üzerine workshoplar gerçekleşecek.

Sinema sanatı aracılığıyla Türkiye ve Almanya toplumları arasındaki ekonomik ve kültürel paylaşımı artırmayı ve birlikte yaşam kültürüne katkıda bulunmayı amaçlayan Türk Film Festivali | International / Frankfurt/M. her yıl Türk sinemasının nitelikli örneklerini Almanya’da geniş kitlelerle buluşturuyor. Festival kapsamında düzenlenen “Alman Sinemacılar Gözüyle Türk Filmleri Yarışması”nda yer alacak filmler yönetmen Ezel Akay’ın jüri başkanlığında yapımcı/yönetmen Gani Müjde, yapımcı Şükrü Avşar, sinema yazarı Mehmet Acar, oyuncu Vildan Atasever, oyuncu Hakan Bilgin ve kurgucu Çiçek Kahraman’dan oluşan Türkiye Jürisi tarafından seçildi.

TÜRKİYE JÜRİSİ DEĞERLENDİRME SONUÇLARI

ALMANYA ‘DA YARIŞACAK 10 FİLM

BORÇ
İŞE YARAR BİRŞEY
KAR
KAYGI
KELEBEKLER
KÖRFEZ
MARTI
ÖLÜMLÜ DÜNYA
SARI SICAK
TAKSİM HOLD’EM
ALMANYA ‘DA YARIŞACAK 5 YÖNETMEN

İŞE YARAR BİRŞEY PELİN ESMER
ÖLÜMLÜ DÜNYA ALİ ATAY
KELEBEKLER TOLGA KARAÇELİK
SARI SICAK FİKRET REYHAN
KAYGI CEYLAN ÖZGÜN ÖZÇELİK
ALMANYA ‘DA YARIŞACAK 5 GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

İŞE YARAR BİRŞEY GÖKHAN TİRYAKİ
ÖLÜMLÜ DÜNYA AHMET BAYER
KELEBEKLER ANDAÇ SAHAN,
SARI SICAK MARTON MİKLAUZİC
KAYGI RODOSLAW LADCZUK
ALMANYA ‘DA YARIŞACAK 6 SENARYO

TAKSİM HOLD’EM MİCHAEL ÖNDER
İŞE YARAR BİRŞEY PELİN ESMER- BARIŞ BIÇAKÇI
KELEBEKLER TOLGA KARAÇELİK
MARTI ERKAN TUNÇ
SARI SICAK FİKRET REYHAN
BORÇ VUSLAT SARAÇOĞLU
ALMANYA ‘DA YARIŞACAK 4 MÜZİK

TAKSİM HOLD’EM STEADY FİNGERS
ÖLÜMLÜ DÜNYA MURAT ÇEKEM-OZAN TÜGEN-
KELEBEKLER AHMET KENAN BİLGİÇ
KÖRFEZ EKİN ÜZELTÜZENCİ
DENİZ DOĞANÇAY

ALMANYA ‘DA YARIŞACAK 5 KADIN OYUNCU

İŞE YARAR BİRŞEY BAŞAK KÖKLÜKAYA
KELEBEKLER TUĞÇE ALTUĞ
KAR HAZAR ERGÜÇLÜ
KAYGI ALGI EKE
BORÇ İPEK TÜRKAN
ALMANYA ‘DA YARIŞACAK 5 ERKEK OYUNCU

İŞE YARAR BİRŞEY YİĞİT ÖZŞENER
ÖLÜMLÜ DÜNYA DOĞU DEMİRKOL
KELEBEKLER BARTU KÜÇÜKÇAĞLAYAN / TOLGA TEKİN
SARI SICAK AYTAÇ UŞUN
Altın Elma Ödülleri bu yıl 7. kez sahiplerini bulacak.

Türkiye Jürisinin belirlediği adayların Alman sinemacılardan oluşan jüri tarafından değerlendirilmesinden sonra kazanan sanatçılara ödülleri 18.Türk Film Festivali | International / Frankfurt/M.’ in 19 Ekim akşamı gerçekleşecek kapanış töreninde takdim edilecek.

FESTİVAL ONUR ÖDÜLLERi
18.Türk Film Festivali | International / Frankfurt/M.’nin Yaşam Boyu Onur ödülleri bu yılKumcu Ali Yaşar (1968), Kanal (1978), Bereketli Topraklar Üzerinde (1980), Hakkâri’de Bir Mevsim (1983), Ayna (1984), Dilan (1987) Av Zamanı (1988) gibi Türk Sinemasında önemli bir yere sahip olan filmlerin ödüllü yönetmeni Erden Kıral, Beynelmilel filmindeki performansı ile çok sayıda ödüle layık görülen, Hükümet Kadın, Devrimden Sonra, Vizontele, Beyaz Melek, Güneşi Gördüm, Neşeli Hayat, Organize İşler, O da Beni Seviyor, Düttürü Dünya, Kahpe Bizans, Gora gibi önemli yerli filmlerin önemli karakter oyuncusu Cezmi Baskın ve Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuarı’ndan oyunculuk eğitimi alarak mezun olduktan sonra 1969 yılında Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan ve 1975 yılında da şarkıcı olarak sahne alanoyuncu ve ses sanatçısı Işıl Yücesoy’a takdim edilecek.

Vefa Ödülü ise 2004 yılında kaybettiğimiz 1960 ve 1970’li yıllarda pek çok filmde canlandırdığı “Cilalı İbo” karakteri ile hafızalara kazınan tiyatro ve sinema oyuncusuFeridun Karakaya adına oğlu Cem Karakaya’ya verilecek.