Safranbolu Belediyesi tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali sonuçlandı.

16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Sonuçlandı

Safranbolu Belediyesi tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali sonuçlandı. Profesyonel kategoride Kırgız yönetmen Tynai İbragimov’un ‘Thirteenth-Onüçüncü’ adlı çalışması birinci oldu.

Ödüller, Kristal Cam Teras’ta dereceye girenlere sade bir törenle verildi. 54 belgesel filmin yarıştığı 16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde Kırgız yönetmen Tynai İbragimov’un yönettiği ‘Thirteenth-Onüçüncü’ adlı belgeseli birinci, Mehmet Ali Poyraz’ın yönettiği ‘Ateşten Eller’ adlı belgeseli ikinci, Musa Ak ve Hasan Basri Özdemir yönetimindeki ‘Turab’ belgeseli üçüncü oldu.

Amatör film kategorisinde ise Çağrı İşbilir’in ‘Han’ adlı belgeseli birinci, Gökhan Öcal’ın ‘İstanbul’un Sesi’ adlı belgeseli ikinci ve Canan Cibo’nun ‘Çityan’ adlı belgeseli üçüncü oldu.

Festivalde ayrıca Azeri yönetmen Adil Azay’a ‘Halvatte Kalmış Bilge (Mürid)’ belgeseli ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği Özel Ödülü, Mehmet Akif Erbaş’a ‘Kırgız’ın Yok Edilen Hafızası Atabey Katliamı’ belgeseli ile TÜRKSOY Özel Ödülü layık görüldü.

Türk belgesel sinemasının yapı taşlarından biri olarak kabul edilen Süha Arın Özel Ödülü’nün sahibi ise ‘Stepin Efendileri’ belgeseli ile Gülnar Kara layık görüldü.

Fotoğraf Yarışması’nda da 759 eser arasında, Gümüşhane’den Mustafa Zengin’in ‘Taş Köprü’ çalışması birinci seçildi. Yarışmada Erol Evgin ikinci ve Filiz Yıldız Celep üçüncü oldu. Jüri Özel Ödülü’ne ise Fatih Balkan layık görüldü.

Dereceye girenlerin ödülleri Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ve jüri üyeleri tarafından takdim edildi.

“TÜRKİYE’NİN ACISINI PAYLAŞIYORUZ”

Festival Komitesi Başkanı ve Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, belgesel film yarışmasında dereceye girenler için düzenlenen plaket töreninde yaptığı konuşmada Ankara’da meydana gelen terör saldırısına vurgu yaparak, acının büyük olduğunu ve ulusal yas kapsamında festivaldeki birçok etkinliğin iptal edildiğini söyledi.
Türkiye’nin acısını paylaştıklarını dile getiren Aksoy, “Bizim için buruk bir festival oldu. Her şeye rağmen festivalimizi tamamladığımız için mutluyuz. Tüm katılımcılara ve dereceye girenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 2016 yılında daha mutlu, daha huzurlu, daha güzel bir festival olmasını diliyorum.” dedi.