1. Asya ve Avrupa Kadın Müzeleri Konferansı İstanbul’da gerçekleşiyor

İstanbul Kadın Müzesi ve Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender), bu yıl İstanbul’da gerçekleşecek olan ilk Asya ve Avrupa Kadın Müzeleri Konferansı’na ev sahipliği yapıyor.

18-20 Ekim tarihleri arasında “Feminist Pedagoji: Müzeler, Hafıza Mekânları ve Hatırlama Pratikleri” başlığıyla düzenlenen konferansın açılış konuşmaları Uluslararası Müzeler Konseyi (International Council of Museums- ICOM) Başkanı Suay Aksoy, Uluslararası Kadın Müzeleri Birliği (International Association of Women´s Museums- IAWM) Başkanı Mona Holm ve Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Şirin Tekinay tarafından yapılacak.

Konferansla, dünya çapında 19 kent ve 21 uluslararası kurum arasında geniş bir bilgi ve iletişim ağı kurulacak. Konferans; feminist müze pedagojisiyle çalışan kadın ve toplumsal cinsiyet müzelerini, barış müzeleri ve hafıza mekânlarını; farklı alanlardaki hak ihlalleri üzerine toplumsal cinsiyet bakış açısıyla çalışan sivil toplum aktivistlerini ve kurumlarını; ziyaretçi katılımı ve ziyaretçiler arasında diyalog oluşturulması üzerine düşünen ve yaratıcı pratikler geliştiren araştırmacıları, müze yöneticilerini ve müze eğitimcilerini bir araya getiriyor.

18 Ekim Perşembe günü Salt Galata’da gerçekleştirilecek konferansın açılışında sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

KONFERANS PROGRAMI:

Tarih: 18 Ekim 2018, Perşembe

Saat: 08.30-17.30

Yer: Salt Galata, Bankalar Caddesi 11

– Suay Aksoy Uluslararası Müzeler Konseyi (International Council of Museums- ICOM) Başkanı

– Mona Holm Uluslararası Kadın Müzeleri Birliği (International Association of Women´s Museums-

IAWM) Başkanı

– Prof.Dr.Şirin Tekinay Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı