Fazıl SAY ‘dan bir başarı daha.

Dünyaca ünlü besteci ve piyanistimiz Fazıl Say ‘ın yeni CD-DVD’si “ Pictures” Fransa’da ayın albümü ödülünü aldı. Avrupa’nın en iyi klasik müzik ödülleri arasında yer alan “ Choc de Classic “ ödülü Fazıl Say’ın 2011 yılında kaydettiği “Pictures” albümüne verildi.

Fazıl say

Avrupa’da birçok eleştirmen tarafından olumlu eleştirilerilerle bahsedilen SAY’ın albümde oldukça etkileyici üç yapıtı yer alıyor. Sanatçı bu albümde yorumladığı Mussorgsky “ Bir Sergiden Tablolar”, Janacek “ 1 Ekim 1905 Sonatı” ve Prokofiev “Piyano Sonatı No.7 “ ile ilham verici bir piyanist ve forte kişilik olarak gösteriliyor.

“ Choc de Classic” ödülünü aldı

Say’ın solo kaydı “Pictures” ile ilgili yapılan yorumda sanatçının “forte bir kişilik” olduğu vurgulanıyor. Sanatçının eserleri yorumlayışının çarpıcı bir o kadar da benzersiz olduğu belirtilirken , albüm ile ilgili şu ifadelere yer veriliyor; “Türk piyanist, Mussorgsky’yi çalarken eserin adeta bin farklı renkle yeniden parlamasını sağlıyor. Prokofiev’in “ Piyano Sonatı No 7” ise sanatçının yorumuyla her zaman olduğunda daha şiddetli, Janacek’in 1 Ekim 1905 ‘ i ise her zaman olduğundan daha hassas. Onun piyanosu benzersiz “