Bakırköy’ün Bağımsız sanat derneği Nar Sanat İstanbul Eğitim ve Kültür Sanat Derneği ve Derneğimizin sahibi olduğu M.E.B. Özel Nar Sanat Eğitim kursu sizler için çalışıyor…

Nar  Sanat Hocalarından Gitarist zafer TUĞRİÇERİ, Orkun Kaan HAKAN,  Burak SAYIN, Bahadır CEYHAN, Neslihan KIZILTUĞ, Helin ÖNAY ‘dan oluşan “ Etki 6 “ (Eski adı ile “bLues mLues”) siz sanat severler için Nar Sanat’da ücretsiz konser veriyor.

05 Ocak 2013 (Cumartesi) Tarihinde Akşam Saat :20:00’da başlayacak olan konsere davetlisiniz.

Bakırköy’de kaliteli ve düzeyli Sanat Eğitiminin adresi olan Bağımsız sanat derneği  Nar Sanat, ücretsiz olarak halkımızın sanata ilgisini artırmak amacıyla “Etki 6” grubunun vereceği konserde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacak.

Nar Sanat ailesi olarak Tüm halkımıza, eğitmenlerimize ve “Etki 6” grubuna teşekkürler…

 

Adres için lütfen tıklayınız…

 

Jolly Joker İstanbul’da bu akşam 2013 Yılbaşı Partisi saat 22.00’de, cuma günü Cem Adrian saat 22.00’da sevenleriyle buluşacak.

 Sergi

“Dracula” cuma günü Tiyatro Ak’la Kara’da .

İSTANBUL

■ Selma Gürbüz’ün “Uzun Gece. Uzak Yolculuklar” isimli sergisi 5 Ocak – 9 Şubat tarihleri arasında Rampa’da. (0212 327 08 00)

■ Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “İstanbul Destanı” isimli sergisi 4 Ocak – 19 Şubat tarihleri arasında Çırağan Sarayı’nın giriş katındaki SanatGalerisi’nde.

■ Erdem Taşdelen’in “Yarı Farkında Özne” isimli sergisi 4 Ocak – 16 Şubat tarihleri arasında NON’da. (0 212 249 87 74)

■ İsa Çelik’in elli beşinci sanat yılı footoğraf sergisi 3 – 31 Ocak tarihleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi’nde.

■ “Inside” isimli karma sergi 2 Ocak – 2 Mart tarihleri arasında Merkur’de. (0212 225 37 37)

■ Murathan Özbek’in “İN” isimli sergisi 2 Ocak 2013’e kadar the hall’de. (0212 245 69 22)

■ Ö. Selçuk Özdil’in “Yeni Moda Eczanesi 110 yaşında” isimli fotoğrafsergisi 3 Ocak 2013’e kadar Saint Joseph Lisesi’nde. (0216 414 52 60)

■ Günseli Kato’nun “Minyatür Ayaklanması” isimli sergisi 3 Ocak 2013’e kadar Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde. (0212 236 90 00)

■ Mihriban Mirap’ın sergisi 4 Ocak’a kadar Olcay Art’ta. ( 0 216 411 17 13)

■ Nilgün Tüzüntürk’ün “Maria Magdalena 2” isimli sergisi 4 Ocak’a kadar Galatea Sanat Galerisi’nde. (0 212 245 80 38)

■ Veli Sapaz’ın sergisi 4 Ocak’a kadar Bakraç Sanat Galerisi’nde. (0 216 362 18 26)

■ Abdurrahman Öztoprak’ın sergisi 5 Ocak 2013’e kadar Elgiz Müzesi’nde.

■ Setenay Özbek’in sergisi 5 Ocak 2013’e kadar Berze Collectibles – Asma Kat’ta. (0212 232 65 64)

■ Karma Sergi 5 Ocak 2013’e kadar Artev’de. (0216 449 46 75)

■ Jale Çelik’in “Hiç” isimli sergisi 5 Ocak 2013’e kadar Gallery LiNART’ta.

■ Attila Durak’ın “Echoes of the Street” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar GALERİARTİST’te. (0 212 227 68 52)

■ Alev Ebüzziya’nın sergisi 5 Ocak’a kadar Galeri Nev’de.

■ Ahmet Can Mocan’ın “Çöküş” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Poligon “The Shooting Gallery”de. (0212 293 7121)

■ Mahmut Karatoprak’ın “Suyun Boğulduğu Yer” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Galeri Selvin’de. (0 212 263 74 81)

■ Ceylan Öztürk’ün “Gördüm” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Daire Galeri’de. (0 212 252 52 59)

■ Cansen Ercan’ın sergisi 5 Ocak’a kadar Evin Sanat Galerisi’nde. (0 212 265 81 58)

■ Serkan Çalışkan, Olga Alexopoulou, Sedat Akdoğan’ın “Doğanın Arzu Nesnesi” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Art Suites Gallery’de. (0 212 251 55 61)

■ İsmet Efe’nin “Biriktirdiklerim” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Caddebostan Kültür Merkezi’nde.

■ Faili Belli Roboski Katliamı isimli fotoğraf sergisi 5 Ocak’a kadar İstanbul – Karşı Sanat Galerisi, İzmir – Konak Eski Sümerbank Önü, Ankara – Yapı Sanatevi, Mersin – Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu, Diyarbakır – Amed Sanat Galerisi, Van – Yeraltı Çarşısı, Mardin – Kızıltepe Belediyesi Mehmet Yalçın Etüd Merkezi, Urfa – Med Kültür Merkezi Sergi Salonu ve Roboski-Gülyazı köyünde eşzamanlı olarak izlenebilir.

■ Caner Özkan’ın “Uludere veya Roboski, Bijuh” isimli fotoğraf sergisi 5 Ocak’a kadar Depo’da.

■ Altın Çocuklar – 16. – 19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portreler isimli sergi 6 Ocak 2013’e kadar Pera Müzesi’nde.

■ Haluk Özden’in sergisi 6 Ocak’a kadar Bali Sanat Galerisi’nde. (0216 688 88 78)

■ Süleyman Saim Tekcan ’ın sergisi 6 Ocak’a kadar Mabeyn Galeri’de. (0212 261 6060)

■ Monet’nin Bahçesi isimli sergi 6 Ocak 2013’e kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

■ Tünel Berlin-İstanbul isimli sergi 6 Ocak 2013’e kadar Arte İstanbul Sanat Galerisi’nde. (0 212 292 8045)

■ Evren Erol’un “Kendini BULus” isimli sergisi 6 Ocak 2013’e kadar artgalerim’de.

■ DunHuang’ın Renkleri: İpek Yolu’na Açılan Büyük Kapı isimli sergi 7 Ocak 2013’e kadar MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde.

■ Zeki Kıral’ın “Sanatta 66. yıl” isimli sergisi 7 Ocak’a kadar Galeri İdil’de. (0212 283 23 83)

■ Kutlukhan Perker’in “Metafor” isimli sergisi 8 Ocak’a kadar ENKA Dr. Clinton Vickers Sanat Galerisi’nde.

■ Orhan Taylan’ın “2012 çalışmaları” isimli sergisi 9 Ocak’a kadar Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde. (0216 418 38 06)

■ BULUŞMA 2 isimli karma sergi 9 Ocak’a kadar Galeri Fe’de. (0216 368 03 78)

■ Türkan Taybara’nın “Nehir ve Toprak” isimli sergisi 9 Ocak’a kadar Bindallı Sanatevi’nde. (0212 252 79 66)

■ Bedri Rahmi Eyüboğlu, Mehmet Pesen, Ruzin Gerçin ve Reha Yalnızcık’ın sergisi 10 Ocaka kadar Ürün Sanat Galerisi’nde.

■ Hüsnü Koldaş’ın “Zaman Dışı” isimli sergisi 10 Ocak’a kadar Akademililer Sanat Merkezi’nde. (0212 245 02 29)

■ Faruk Akbaş’ın “Anlar ve İzler” isimli fotoğraf sergisi 11 Ocak’a kadar Fototrek’te. (0 212 251 90 14)

■ Özlem Üner’in “Ayrık Otu” isimli sergisi 11 Ocak’a kadar Galeriartist Çukurcuma’da. (0 212 251 91 63)

■ Deniz Yünem’in “Game Over” isimli sergisi 11 Ocak’a kadar ACADéMİE LéON’da.

■ Demir Kardaş’ın “Faili Meçhul Olaylar” isimli sergisi 11 Ocak’a kadar Galeri/Miz’de. (0212 241 76 66)

■ Iván Navarro’nun “Tünelin Ucundaki Işık” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Egeran Galeri’de. (0 212 251 1251)

■ Nalan Yırtmaç’ın “Lütfen Arkaya Doğru İlerleyiniz II: Afetşehir” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Galeri x-ist’te. (0 212 251 1251)

■ Seza Paker’in “Huzur Denizi” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Galerist’te. (0 212 252 1896)

■ Pawel Althamer’in “6 Heykel” adlı sergisi 12 Ocak’a kadar Galeri Mana’da. (0 212 243 6666)

■ Erdoğan Zümrütoğlu’nun “Kozmatik Şiddet” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar The Empire Project’te. (0 212 292 59 68)

■ Canan Dağdelen’in “an_uzam” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Galeri Apel’de.

■ Şenol Yorozlu’nun sergisi 12 Ocak’a kadar Galeri Oda’da. (0 212 259 22 08)

■ Derya Kılıç’ın “Bilmek, Görmek…” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Maçka Sanat Galerisi’nde.

■ Milas Çomakdağ’ın sergisi 12 Ocak’a kadar Fransız Kültür Merkezi’nde. (0 212393 81 11)

■ ‘Doğadan Bir Hediye’ Yedigöller Fotoğraf Sergisi 12 Ocak’a kadar Fotofilm Sanat Merkezi’nde. (0 212 2440495)

■ Jose Manuel Navia’nın “İspanya: Unesco Dünya Mirası” isimli fotoğraf sergisi 12 Ocak’a kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde. (0212 230 19 76)

■ Candaş Şişman’ın sergisi 13 Ocak’a kadar Pg Art Galeri’de. (0212 252 80 00)

■ Anna Lechner ’in sergisi 13 Ocak’a kadar Avusturya Hastanesi’nde.

■ Özlem Üner’in sergisi 15 Ocak’a kadar Çukurcuma Artist Galeri’de.

■ Şahin Paksoy’un fotoğraf sergisi 18 Ocak 2013’e kadar 44A Sanat Galerisi’nde. (0212 233 33 80)

■ Joachim Schmeisser’in fotoğraf sergisi 19 Ocak 2013’e kadar Immagis Galeri’de.

■ Özcan Uzkur’un sergisi 19 Ocak 2013’e kadar Galeri İlayda’da. (0212 227 92 92)

■ Abdulkadir Öztürk’ün sergisi 19 Ocak’a kadar TEM Sanat Galerisi’nde. (0212 247 08 99)

■ Seza Paker ’in “Huzur Denizi” isimli sergisi 19 Ocak’a kadar Galerist’te. (0 212 252 18 96)

■ Uygur Yılmaz’ın “tekrar eden yanlış anlamalar” isimli sergisi 19 Ocak’a kadar .artSümer’de. (0 212 249 1035)

■ Serkan Taycan’ın “Kabuk” isimli sergisi 19 Ocak’a kadar Elipsis Gallery’de. (0212 249 48 92)

■ Bakış – Portre Fotoğrafının Değişen Yüzü isimli sergi 20 Ocak 2013’e kadar İstanbul Modern’de.

■ Hans Scheib ve Reinhard Stangl ’ın “Tünel Berlin – İstanbul” isimli sergisi 20 Ocak 2013’e kadar Arte Istanbul Sanat Merkezi’nde.

■ Bahar Oganer’in “Deramland” isimli sergisi 26 Ocak’a kadar Drimart’ta. (0 212 291 3434)

■ Sultan II. Beyazıt’ın özel eşyalarının yer aldığı sergi 28 Ocak 2013’e kadar Topkapı Sarayı’nda.

■ Magdalena Abakanowicz’in “İnsanlık Serüveni” isimli sergisi 30 Ocak’a kadar Akbank Sanat’ta.

■ Gogi Çagelişvili’nin “İstanbul” isimli sergisi 30 Ocak’a kadar Pirosmani Sanat Galerisi’nde. (0212 2526812).

■ Mustafa Ata’nın sergisi 30 Ocak’a kadar Mustafa Kemal Merkezi – Beşiktaş Çağdaş Salonları’nda.

■ Nejat Türkmen’in “Duvarın Diyalektiği” isimli sergisi 31 Ocak’a kadar C.A.M. Galeri’de. (0212 245 79 75)

■ Bubi’nin heykel sergisi 31 Ocak’a kadar Artcollection’da.

■ Nermin Ülker’in “Pencerem” isimli sergisi 31 Ocak’a kadar C.A.M. Galeri’de. (0212 245 79 75)

■ Manzara Hakkında isimli karma sergi 31 Ocak’a kadar Mine Sanat Galerisi’nde. (0212 232 38 13)

■ Zahit Büyükişliyen’in retrospektif sergisi 2 Şubata kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde.

■ Ali Alışır’ın “Sanal Savaşlar” isimli fotoğraf sergisi 2 Şubat’a kadar Art On İstanbul Galerisi’nde. (0212 259 15 43)

■ Hasip Pektaş’ın “Resimler, Ekslibrisler” isimli sergisi 16 Şubat’a kadar Galeri Işık Teşvikiye’de. (0212 233 12 03)

■ Alpin Arda Bağcık, Egemen Bostancı, Buğra Erol, Dilek Gökçen, Volkan Kızıltunç’un sergisi 17 Şubat’a kadar Plato Sanat’ta. (0212 444 76 96)

■ Bir Başkentin Su Yolları isimli sergi 18 Şubat’a kadar Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde.

■ Çin Hazineleri Sergisi 20 Şubat’a kadar Topkapı Sarayı’nda.

■ Çin mağara sanatı sergisi 20 Şubat’a kadar MSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde.

■ Joseph Kosuth’un “Uyanma” isimli sergisi 23 Şubat’a kadar Kuad Galeri’de.

■ Bashir Borlakov, Canan, Cevdet Erek, Katsumi Hayakawa, Emre Hüner, Meltem Işık, Ahmet Doğu İpek, Lee Jinju, Robert Longo, Stefan Thiel, Erinç Seymen, Jennifer Steinkamp, Pae White ve Burcu Yağcıoğlu’nun sergisi 23 Şubat’a kadar Nesrin Esirtgen Collection’da. (0212 243 78 53)

■ 1952 – 2012 Sualtına Işık Tutanlar sergisi 28 Şubat’a kadar Rezan Has Müzesi’nde. (0212 533 65 32)

■ NO.2 isimli karma sergi 2 Mart’a kadar Nesrin Esirtgen Collection Mekânında. (0212 243 7853)

■ Takılabilir Heykel ve Heykel Sergisi 21 Mart’a kadar Simya Galeri’de. (0212 259 77 40)

■ Değişen Zamanların Mimarı Edoardo De Nari 1874 – 1954 isimli sergi 20 Nisan’a kadar İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde. (0212 334 09 00)

■ El Emeği Göz Nuruisimli sergi 26 Mayıs’a kadar Sadberk Hanım Müzesi’nde. (0212 242 38 13)

■ İşte Güneş isimli sergi 14 Temmuz’a kadar Rahmi Koç Müzesi’nde. (0212 369 66 00)

■ Göç Bağlantıları Sergisi 22 Aralık 2014’e kadar Adalar Müzesi’nde.

BODRUM

■ Jale Yılmabaşar – Sedef Yılmabaşar’ın resim sergisi 20 Ocak’a kadar Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde.

ANKARA

■ Van Gogh/Alive – dijital sanat – 3 Ocak’a dek – Cermodern Sanatlar Merkezi’nde. (0 312 310 00 00)

■ Mustafa Kula – resim – 3 Ocak’a dek – Bilkent Üniversitesi Kütüphane Sanat Galerisi’nde. (0 312 290 12 44)

■ Mehmet Ali Sağlam – resim – 4 Ocak’a dek – Ziraat Bankası Mithatpaşa Sanat Galerisi’nde. (0 312 417 84 58)

■ Elvan Alpay – resim – 5 Ocak’a dek – Galeri Nev’de. (0 312 437 93 90)

■ Zafer Gençaydın – resim – 5 Ocak’a dek – Galeri Akdeniz’de. (0 312 231 45 43)

■ Mustafa Tunçalp – resim – 5 Ocak’a dek – Nurol Sanat Galerisi’nde. (0 312 468 86 70)

■ Bedri Rahmi Eyüboğlu – resim – 8 Ocak’a dek – Takıantika Sanat Galerisi’nde. (0 312 436 37 88)

■ Selda Eren – resim – 9 Ocak’a dek – Galeri Soyut’ta. (0 312 438 86 70)

■ Yiğit Dündar&Ali Özer – resim – 9 Ocak’a dek – Galeri Soyut’ta. (0 312 438 86 70)

■ Küçük Şeyler – resim ve seramik – 9 Ocak’a dek – Galeri Soyut’ta. (0 312 438 86 70)

■ İbrahim Balaban – resim – 10 Ocak’a dek – ARETE Sanat Galerisi’nde. (0 312 440 08 81)

■ Aida Arghavanian – resim – 11 Ocak’a dek – Atlas Sanat Galerisi’nde. (0 312 468 59 04)

ADANA

■ Adana’nın kültür-sanat yaşamına büyük katkı koyan Nezih Sanatevi’nin “Yeni Yıla Merhaba” adlı sergisi sürüyor. Ressam Nezihe Tansuğ ve sanatevi kursiyerleri Cahit Sınmaz, Nursel Çoban, Birgül Can, Aytekin Kökenler, İbrahim Yödek, Melahat Sabancı, Muzaffer Aygül, Bilge Doğukanlı, Gülsüm Öztural, Gülay Kumartanga, Süheyla Dilmaç, Zeynep Yener, Nur Yırtıcı, Mübeccel Arık ve Osman Yiğit Çözer’in yağlıboya çalışmalarının yer aldığı resim sergisi izlenime açık tutuluyor. (0322 454 33 99)

■ Resim sanatçıları Asuman Sevdinli, Berna Özlem Özcan, Dilek Eşiyok, Eser Afacan, Ilgın Erdem, Muzaffer Tire, Nurseren Tor, Soner Tire, Süleyman Algan, Ünal Kuş, Veli Mert ve Zeki Umay’ın çalışmalarının yer alacağı, “Yalnızca Barışa Tarafız” adlı sergi Adana’nın kurtuluş günü olan 5 Ocak’ta Galeri Altan’da açılacak. Sergi 15 Ocak tarihine dek açık tutulacak. (0322 459 34 58)

MERSİN

■ “Geleneksel Çini Desenleri” eğitmeni Naciye Nur Avlupınar ’ın, “Çini Sergisi” Altamira Sanat Galeresi’nde sürüyor. Sergi 5 Ocak tarihine dek sanatseverlerin izlenimine açık olacak. (0324 233 03 12)

İZMİR

■ “Sabit Baytan’ın resim sergisi, 4 Ocak’a kadar Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi’nde.

■ “Dilek Kocademir’in resim sergisi 4 Ocak’a kadar Art Exhibition’da izlenimde.

Tiyatro

“Babaannem 100 Yaşında” perşembe günü Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesi’nde.

İSTANBUL

■ Devlet Tiyatroları Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi’nde “Yağmur Durduğunda” cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Cevahir Sahneleri Salon 1’de “Ölüleri Gömün” çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Cevahir Sahneleri Salon 2’de “Profesyonel” çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Küçük Sahne’de “Herkesin Bildiği Sırlar…” çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Küçükçekmece DT Sahnesi’nde “Yanık” perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00’te. Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde “Michelangelo” çarşamba ve cuma 20.00, cumartesi 15.00’te. Üsküdar Tekel Sahnesi’nde “Sessizlik” perşembe ve cumartesi saat 20.00’de, pazar günü 15.00’te. (0 212 292 39 00)

■ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde “Zengin Mutfağı” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde “Doğum Günü Partisi” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. Kâğıthane Sadabat Sahnesi’nde “Vişne Bahçesi” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde “Türkiye Kayası” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde “Perşembenin Hanımları” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. Ümraniye Sahnesi’nde “İstanbul Hatırası” çarşamba 15.30 ve 20.00, perşembe ve cuma 20.00, cumartesi 15.30 ve 20.00’de, pazar 15.30’da. (0212 455 39 00)

■ Bakırköy Belediye Tiyatroları Müşfik Kenter Sahnesi’nde “Külhanbeyli Müzikali” perşembe 20.30’da, “Sıkıyönetim” cuma saat 20.30’da, cumartesi günü “Hoşu’nun Utancı” saat 11.00’de ve “Sıkıyönetim” saat 20.30’da, pazar günü “Benim Güzel Pabuçlarım” saat 11.00’de ve “Hangisi Babası” saat 15.30’da. Turhan Tuzcu Sahnesi’nde “Şişman Domuz” çarşamba günü 20.30’da, cuma günü “Carrar Ana’nın Silahları” saat 20.30’da. (0212 414 96 47)

■ Dostlar Tiyatrosu’nun “Ben Bertolt Brecht” oyunu pazar günü saat 16.00’da Trump Towers Tiyatro Salonu’nda. (0 212 253 67 11)

■ Ortaoyuncular’da “Ferhangi Şeyler” cuma günü saat 20.00’de. (0 212 251 18 65)

■ Kenter Tiyatrosu’nda “Toplu Hikâyeler” cuma ve cumartesi saat 20.30’da, pazar günü 15.00’te. (0 212 246 35 89)

■ Oyun Atölyesi’nde “Pandaların Hikâyesi” perşembe ve cuma 20.30’da, cumartesi 16.00 ve 20.30’da, pazar 16.00’da. (0 216 345 39 39)

■ Sadri Alışık Tiyatrosu’nun ‘Küçük Adam Ne Oldu Sana’ oyunu Cumartesi 20.30’da Profilo Kültür Merkezi Salon 2. (0 212 249 03 73)

■ Kumbaracı50’de cuma günü “Gerçek Hayattan Alınmıştır” 20.30’da ve saat 23.00’te “Barzo ile Konserve”, cumartesi saat 17.00’de “Gerçek Hayattan Alınmıştır”, saat 20.30’da “Barzo ile Konserve”, saat 23.00’da “Dertsiz Oyun” (0 212 243 50 51)

■ Tiyatro Pera’da “Ah Smyrna’m, Güzel İzmir’im” cuma ve cumartesi 20.00’de, pazar günü 18.30’da.

■ İkincikat’ta çarşamba ve perşembe günü “Aut” saat 20.30’da, “Disosya” cuma ve cumartesi günü saat 20.30’da. (0 212 292 32 47)

■ Duru Tiyatro’da “Suç ve Ceza” cumartesi 20.30 Duru Tiyatro Alt Salon’da ve Duru Tiyatro’da ise saat 20.30’da “Sondan Sonra” (0216 338 56 86)

■ Mekân Artı’da “Anne ve Babalar İçin Cinsel Bozukluklar Rehberi” perşembe, cuma ve cumartesi günü saat 20.30’da, pazar günü “Kozalar” saat 20.30’da. (0 212 224 57 56)

■ Maya Sahnesi’nde cuma günü “Pencere” saat 20.30’da ve cumartesi günü “Kara Sohbet” saat 20.30’da. (0 212 252 74 52)

■ Tiyatro Ak’la Kara’da cuma günü “Dracula” saat 20.30’da, cumartesi günü “Tanrı” saat 20.30’da, pazar günü “Sherlock Holmes” saat 17.00’de izlenebilir. (0216 541 43 59)

■ Semaver Kumpanya’da cuma ve cumartesi günü “Metot” saat 20.30’da. (0212 585 59 35)

■ Tiyatro Adam’ın oyunu “Babaannem 100 Yaşında” perşembe günü saat 20.30’da Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesi’nde. (0212 236 10 27)

ANKARA

■ Akün Sahnesi’nde, “33 Varyasyon” 2 Ocak’tan itibaren 12 Ocak’a dek cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Pal Sokağı Çocukları/çocuk oyunu” 6 ve 13 Ocak’ta saat 11.00’de. (0 312 427 19 71)

■ Altındağ Tiyatrosu’nda, “Sinek Kadar Kocam Olsun, Başımda Bulunsun” 2, 3, 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 5 Ocak’ta saat 15.00 ve 20.00’de, “Yosunlar” 8-13 Ocak tarihleri arasında cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Boğaç Han/çocuk oyunu” 6 ve 10 Ocak’ta saat 11.00’de. (0 312 316 59 02)

■ Büyük Tiyatro’da, “Kerbela” 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 6 Ocak’ta saat 15.00’te, “Hürrem Sultan” 8 Ocak’ta saat 20.00’de, 13 Ocak’ta saat 15.00’te. (0 312 324 22 10)

■ Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde, “Hürrem Sultan” 2, 3, 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 5 Ocak’ta saat 15.00 ve 20.00’de, 6 Ocak’ta da saat 15.00’te, “Fosforlu Cevriye/müzikal” 8-12 Ocak tarihleri arasında cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Karlar Kraliçesi/çocuk oyunu” 13 Ocak’ta saat 11.00’de. (0 312  240 00 91)

■ Küçük Tiyatro’da, “Ben Ödüyorum” 2, 3, 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 5 Ocak’ta saat 15.00 ve 20.00’de, 6 Ocak’ta da saat 15.00’te, “Venedik Taciri” 8-12 Ocak tarihleri arasında cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Keloğlan Keleşoğlan/çocuk oyunu” 10 ve 13 Ocak tarihlerinde saat 11.00’de. (0 312 311 11 69)

■ Oda Tiyatrosu’nda, “Euridice’nin Elleri” 2, 3, 4 ve 5 Ocak’ta saat 18.30’da, “Krem Karamel” 8, 9, 10, 11 ve 12 Ocak’ta saat 18.30’da. (0 312 311 11 69)

■ Stüdyo Sahne’de, “Jerry ve Tom” 4, 8 ve 11 Ocak’ta saat 20.00’de, 6 ve 13 Ocak’ta saat 15.00’te. (0 312 397 30 24)

■ İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde, “Cesaret Ana ve Çocukları” 2 Ocak’tan itibaren 12 Ocak’a dek cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de. (0 312 397 30 24)

■ Şinasi Sahnesi’nde, “Dolores Claiborne” 2, 3, 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 5 Ocak’ta saat 15.00 ve 20.00’de, “Yastık Adam” 8-13 Ocak tarihleri arasında cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Karlar Kraliçesi/çocuk oyunu” 6 Ocak’ta saat 11.00’de. (0 312 397 30 24)

■ Ankara Sanat Tiyatrosu’nda, “Selamün Kavlen Karakolu” 4, 5, 11, 12, 25 ve 26 Ocak’ta saat 20.00’de, 19 Ocak’ta saat 17.00 ve 20.00’de, “Zübük” 6, 13, 20 ve 27 Ocak’ta saat 15.30’da, “Giderayak” 18 Ocak’ta saat 20.00’de, “Kadın Oyuncuları/Nâzım Hikmet Kültür Merkezi oyunu” 20 Ocak’ta saat 20.30’da. (0 312 417 76 76)

■ Mavi Sahne’de, “Tuluatmasyon/Her şey doğaçlama komik gösteri” 5 ve 19 Ocak’ta saat 20.00’de, “Gıres” 11, 12, 25 ve 26 Ocak’ta saat 20.00’de, 13 ve 27 Ocak’ta saat 17.00’de, “Hiç-Neyzen Tevfik” 18 Ocak’ta saat 20.00’de. (0 312 241 02 33)

ADANA

■ Adana Devlet Tiyatrosu yeni oyunu “Kırkından Sonra” ile “yeni yıla merhaba” diyecek. Alfanso Paso’nun yazdığı, Hale Kuntay’ın çevirdiği ve Ali Hürol’un yönettiği oyun, çarşamba, perşembe ve cuma günü 20.00’de, cumartesi günü ise 15.00 ve 20.00’de Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde tiyatro severlerle buluşturulacak. Zeynep Kaçar’ın yazdığı, Fırat Demirağ’ın yönettiği, “Dış Ses” adlı oyunu Fuaye Sahne’de çarşamba, perşembe ve cuma günleri 18.00’de sahnelemeyi sürdüren ADT oyuncuları, çarşamba günü 14.00, pazar günü 11.00’de de “Define Adası” adlı müzikli güldürülü çocuk oyunu ile küçük tiyatroseverlerin karşısında olacak. (0322 352 33 55)

Müzik

İSTANBUL

■ Nardis Jazz Club’da bu akşam Meltem Ege Band yeni yıl özel konseri saat 22.30’da, yarın Sibel Köse, Önder Focan ve Kağan Yıldız Trio saat 21.30’da, çarşamba günü Kürşad Deniz Trio saat 21.30’da, perşembe günü İstanbul Funk Unit saat 21.30’da, cuma günü Yahya Dai Quartet saat 22.30’da, cumartesi günü Selen Beytekin Project saat 22.30’da. (0212 244 63 27)

■ Hayal Kahvesi’nde bu akşam saat 21.00’de Yılbaşı Partisi 80’ler, 90’lar, yarın saat 22.30’da Stok ve 00.30’da Fair Play, çarşamba günü 22.30’da Sunburst ardından 00.30’da Özge Fışkın, perşembe günü The Away Days saat 22.30’da ve RadıoLux 00.30’da, cuma günü Mabelmatiz saat 22.30’da ve Nev saat 00.30’da, cumartesi günü Soul Stuff saat 00.30’da, pazar günü Erdem Akakçe Band saat 00.30’da. (0212 245 10 48)

■ Jolly Joker İstanbul’da bu akşam 2013 Yılbaşı Partisi saat 22.00’de, cuma günü Cem Adrian saat 22.00’da, cumartesi günü Yeni Türkü saat 22.00’de. (0212 249 07 49)

■ Ghetto’da bu akşam Yeni Yıl Partisi saat 21.30’da, perşembe günü Hassan Khan saat 21.30’da, cumartesi günü İnDaSoul saat 22.45’te dinlenebilir. (0212 251 75 01)

■ Babylon’da bu akşam Yeni Yıl Partisi saat 22.00’de, perşembe günü Best of 2012 saat 21.00’de, cuma günü Electro Swing Party saat 22.00’de ve Fourinthepocket saat 23.00’te, cumartesi günü Dubstep İstanbul saat 22.00’de ve Radyo Eksen Partisi saat 22.00’de. (0212 292 73 68)

■ Dada’da cuma günü saat 22.00’de Birsen Tezer dinlenebilir. (0212 292 16 11)

■ Kozyatağı Kültür Merkezi’nde cumartesi günü saat 20.00’de Fatih Erkoç dinleyicileriyle buluşacak. (0216 658 00 15)

■ Caddebostan Kültür Merkezi’nde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası konseri cuma günü saat 20.00’de başlayacak. (0216 467 36 00)

ANKARA

■ MEB Şûra Salonu’nda, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) şef Erol Erdinç yönetiminde vereceği konser 4 Ocak’ta saat 20.00’de. (0 312 413 14 52)

■ CSO Konser Salonu’nda, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) şef Raoul Gruneis yönetiminde vereceği, Maurice Steger’in (blok flüt), Daniele Caminiti (lavta) ve Mauro Valli’nin (barok çello) solist olarak yer alacağı konser, 10 ve 11 Ocak’ta saat 20.00’de. (0 312 309 13 43)

■ BSO Konser Salonu’nda, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası’nın (BGSO) şef Işın Metin yönetiminde vereceği, Ebru Yerlikaya’nın (keman) solist olarak yer alacağı konser, 4 Ocak’ta saat 20.00’de. (0 312 290 17 75)

Opera Bale

İSTANBUL

■ Kadıköy Süreyya Operası’nda perşembe günü saat 20.00’de, cumartesi saat 16.00’da “Genç Werther’in Acıları” balesi, cuma günü saat 20.00’de “Wolfgang ve Lorenzo” operası izlenebilir. (0216 346 15 31)

ANKARA

■ Opera Sahnesi’nde, “Arda Boyları/modern dans” 7, 14, 16 Ocak’ta saat 20.00’de, “Yeni Yıl Konseri” 5 Ocak’ta saat 20.00’de, “Adnan Saygun’u Anma Gecesi/konser” 6 Ocak’ta saat 20.00’de, “Karyağdı Hatun/opera” 9 ve 28 Ocak’ta saat 20.00’de, “Macbeth” 12 ve 30 Ocak’ta saat 20.00’de, 19 Ocak’ta saat 14.00’te, “Amozonlar” 17 Ocak’ta saat 20.00’de, “Töre/dans” 21 Ocak’ta saat 20.00’de, “Notre Dame’ın Kamburu/bale” 24 ve 26 Ocak’ta saat 20.00’de, “Harem/bale” 31 Ocak’ta saat 20.00’de. (0 312 324 68 01)

■ Leyla Gencer Opera Sahnesi’nde, “Sihirli Dünya/çocuk müzikali” 13, 20, 27 Ocak’ta saat 11.00’de, “Uyuyan Güzel/müzikli çocuk oyunu” 30 Aralık’ta saat 11.00’de, 13 Ocak’ta saat 15.00’te. (0 312 324 68 01)

MERSİN

■ “Mersin Devlet Opera ve Balesi yeni yıla, cuma günü 10.30’da sahneleyeceği, müzikli danslı gösteri “Opera Zamanı” ile girecek. MDOB sanatçıları cumartesi günü 13.00’de de Melih Seskır’ın “Kuklacı” adlı eseriyle küçük sanatseverlerin karşısında olacak. (0324 237 91 30)

Nar Sanat öğrencileri geleneksel hale getirmeye çalıştığı konserler dizisine devam ediyor…

aş gözetmeksizin Nar sanat’ın “Nar Çiçekleri” adını verdiği öğrencilerinin müzik aşkını, her hafta bir dinleti ile siz sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Tamamen ücretsiz olan mini resitallerimizin 4.sü ve 2012 yılının son dinletisi Kardelen KAYHAN ve Çağlayan KAYHAN kardeşler tarafından verilecektir.

Mini resital/Dinletimiz için davetiyeyi nereden mi bulacaksınız? Sanatseverlerin davetiyeye elbette ki ihtiyacı yok, fakat isterseniz resme tıklayarak çıktı alabilirsiniz. Biliyorsunuz etkinliğimiz ücretsizdir.

Tamamen ücretsiz olan mini piyano resitalimizi öğrencilerimiz Kardelen KAYHAN ve Çağlayan KAYHAN kardeşler tarafından gerçekleştirecektir.

Mini resital için davetiyeyi nereden mi bulacaksınız?  Sanatseverlerin davetiyeye elbette ki ihtiyacı yok,  fakat isterseniz resme tıklayarak çıktı alabilirsiniz. Biliyorsunuz etkinliğimiz ücretsizdir.

Tarih : 30 Aralık 2012 Pazar

Saat : 15:00 – 16:00

Yer : İncirli cad. Kıbrıs Sok. Nar Sanat Binası No:6   

34145 Bakırköy, Türkiye

( Town Center’in Karşısı, Yaşar Hastanesi’nin yanındaki sokak )

Telefon          : +90 212 570 80 68

Belgegeçer  : +90 212 542 57 72

Cep Tel           : +90 530 880 71 80

Haritada görmek için Lütfen TIKLAYINIZ veya aşağıdaki harita resmine bakınız.

 

Monet’in Sabancı müzesindeki sergisine Nar Sanatın “Annem ve Ben” grubu resim öğrencileri Pazar günü resam Claude Monet’ sergisine 

Anneleri ile birlikte resim dersine gelen ve birlikte sanatın sıcaklığının sardığı çocuklarımız hem renklerin  büyülü dünyası ile tanışıyor hem de  Anne veya Babası ile resimlerini paylaşıyor.

Minik sanatçılarımız yarın sabah resimin büyük ustalarından Monet’nin sergisini gezmeye gidecekler. Sabancı Müzesinde sergilenen Monet’nin eserlerini Anneleri ile gezecek olan çocuklarımız yarın sabahı büyük bir sabırsızlıkla bekliyorlar…

Bakalım küçük sanatçılarımız Monet’den nasıl etkilenecek ve yansımaları nasıl olacak…

Buluşma yeri : Nar Sanat

Buluşma Saati : (Yarın 29 Aralık Pazar) Saat : 10:30

Hareket : 11:00

İyi eğlenceler “Nar Çiçeklerimiz”

İnsan eline hayvan figürleri çizerek nesli tükenen hayvanları destekleyen İtalyan sanatçı Daniele Guido’nun sergisi, 15 Ocak’a görülebilecek

İtalyan sanatçı Daniele Guido’nun seçmece işlerinden derlenen ”Handimals” başlıklı sergi, Türkiye’deki ilk sergisi olma özelliği taşıyor. Nesli tükenen hayvanlar konusunda duyarlı olunmasını isteyen ve insan eline hayvan figürleri çizerek yeteneklerini sergileyen Guido, serginin açılışı dolayısıyla İstanbul’a gelecek.

Sanatçı 2 Ocak’ta Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi’nde düzenlenecek açılışta manken Deniz Akkaya’nın eline canlı olarak el boyaması yapacak.

Milano’daki stüdyosunda 1990 yılından bu yana resimler yapan Guido’nun bir eli boyaması 1 ile 10 saat arasında sürüyor. İnsan ellerini tuval gibi kullanarak resimler çizen 61 yaşındaki sanatçı, el boyama dışında vücut boyama, illüstrasyon, fotoğrafçılık gibi sanatlar üzerinde de çalışıyor.

Türkiye’de ‘ilk’lere imza atan 19 kadın! Türkiye’de birçok alanda “ilk”leri gerçekleştiren 19 kadının hikâyesi belgesel oldu.

OSMANLICA’da “kadınlar” anlamına gelen “Nisvan” adıyla hazırlanan belgeselde 19 kadın kahraman ölümsüzleşti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortak yürütülen projede Türkiye’de “ilk”leri yapan 19 kadının hikayesi yoluyla anlatılacak. 17 bölümden oluşacak belgesel iki yıl boyunca TRT’nin tüm kanallarında yayınlanacak.

Belgeselin drama bölümlerinde Türkiye’nin ilk kadın sinema oyuncusu Bedia Muvahhid’den, ilk kadın savaş fotoğrafçısı Semiha Es’e, Türkiye’nin ilk kadın öğretmeni Refet Angın’dan, ilk FİFA kokartlı kadın hakem Lale Orta’ya kadar 19 kadını, Türkiye’nin önemli kadın sanatçıları canlandıracak. Bu isimler arasında Hülya Koçyiğit, Hale Soygazi sanatçılar da yer alıyor. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin tümüyle ele alındığı “Nisvan”da tarihte unutulan kadın kahramanların tamamı tekrar gün yüzüne çıkıyor. Belgeselde, 500’ün üzerinde sinema ve tiyatro oyuncusu ile 150’nin üzerinde söyleşi yer alıyor.

TABLOLAR ÜNLÜ RESSAMLARDAN
Türk ve Osmanlı tarihinin ilklerini gerçekleştiren 19 kadın kahramanın ayrıca Türkiye’nin 19 ünlü ressamı tarafından yağlı boya portreleri de yapıldı. Ünlü ressamların yaptığı portreler Aile Bakanlığının kadınlarla ilgili projelerinde “simge” olarak kullanılacak. Bakanlığa “demirbaş” olarak kaydedilecek. Tabloları yapan ressamlar şöyle: Nihat Şirin, Hasan Nazım Balaban, Ahmet Özol, Gültekin Serbest, Adil Ocak, Sabir Mehtiev, Remzi İren, Belgin Atalay, Kamer Batıoğlu, Rüzgar Fidan, Gülay Yüksel, Özcan Tunç, Bahattin Odabaşı, Yaşar Çallı, Teymur Ağaoğlu, Ahmet Türe, Ceylan Mutlu, Basri Erdem, Müjde Ayan, Sait İsmailli.

GALA BUGÜN İSTANBUL’DA 
“Nisvan” belgeselinin galası ve resim sergisinin açılışı, bugün İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek. Galaya Aile Bakanı Fatma Şahin ile birlikte çok sayıda tanınmış sanatçı da katılacak. Projede tamamı kadınlardan oluşan bir orkestra ile Zerrin Özer sahne alacak.

ÇİLLER VE GÖKÇEN LİSTE DIŞI 

NİSVAN belgeselinde dikkat çeken bir ayrıntı da Türkiye’nin yakından tanıdığı ilkleri gerçekleştiren kadınların yer almaması. Örneğin, ilk kadın Başbakan Tansu Çiller, dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen, ilk kadın dünya güzeli Keriman Halis, ilk kadın vali Lale Aytaman, ilk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy belgesel dışında kalan isimler oldu.

Kaynak :[-]

SantralIstanbul-Roxy-Pera Müzesi-Cemal Reşit Rey-Istanbul Modern-PeraCaffe

Siyaseti, ekonomisi ve kültürüyle temelden bir kurulum süreci yaşayan Avrupa’nın en yeni ülkesi Kosova, sıradışı sanatçıları ile 27-29 Aralık tarihleri arasında İstanbul’un gözde kültür-sanat mekanlarına konuk oluyor.

CCK (Contours of Contemporary Kosova) Festivali, Avrupa’nın en yeni ülkesinin sanatçı, aktivist, müzisyen ve teorisyenlerini İstanbullularla biraraya getirip, pek çok ortak noktası bulunan iki ülke halkları arasındaki iletişimi kolaylaştırmayı hedefliyor.

Kendi kendini inşaa sürecinde olan Kosova’yı sanatçı, müzisyen ve düşünce insanlarının gözünden yansıtan CCK, 27 Aralık 2012 Perşembe günü Santralistanbul’da açılacak olan “Sui Generis” sergisi ile start alacak. Sui Generis, Latince’de “kenditürü” “eşi olmayan” anlamına gelen bir deyiş. Özellikle 1999 yılı sonrasında, uluslararası kurumlar ve medya tarafından Kosova’nın durumunu tarif etmek için kullanılan bu terim, Kosova’da yaşayan insanların günlük hayatının bir parçasını oluşturuyor. Sui Generis sergisi, Kosova’nın savaş sonrası döneminde ortaya çıkan ve gençlikleri savaş ile bağımsızlık dönemleri arasında geçen 10 ünlü görsel sanatçının eserlerini biraraya getiriyor. Sergi 28 Aralık 2012-15 Ocak 2013 tarihleri arası Santralistanbul Enerji Müzesi’nde ücretsiz gezilebilecek.

Pera Müzesi Oditoryumu ve İstanbul Modern’de gerçekleşecek konferans ve film gösterimlerinde; şehrin kültürel ve ekonomik platformunu yaratan aktörlerin anlatımlarından, liselerde ve köylerde insan hakları ve doğal yaşam hakkında filmler gösteren dünyanın en iyi belgesel film festivallerinden DokuFest seçkisine, kanunsuzlar ve kaçaklar üzerine önemli çalışmaları olan Sislej Xhafa’nın konuşmasından, yeni medya platformu Kosovo 2.0’ın sunumuna, ünlü sosyolog Shkelzen Maliqi ve Sezgin Boynik’in Osmanlı’nın Balkanlar ve Kosova’daki kimlik ve kültüre etkisinden, kentsel dönüşüm ve kültürel miras gibi konuların irdelenmesine dek zengin bir etkinlik yelpazesiyle, ülkedeki güncel durum masaya yatırılacak.

Festival, zengin müzik programıyla da dikkat çekiyor. Roxy, Cemal Reşit Rey ve Pera Caffe gibi mekanları Kosova’nın müzikal renklerine boyayacak etkinliklerde ünlü gitarist Petrit Çeku’nun Cemal Reşit Rey’de vereceği konser İstanbullu müzik tutkunlarına eşsiz bir müzik ziyafeti vadediyor.

Festival Ajandası

27 Aralık 2012 Perşembe (Açılış Günü)

19:00 – EnerjiMüzesi – SantralIstanbul // Festival ve “Sui Generis” Sergisinin açılış kokteyli

22:00 – Roxy // Canlı performans: Grupi Gazmor ve Shpat Deda

28 Aralık 2012 – Cuma

12:00 – Pera Müzesi Oditoryumu // Retrospektif: 90’lardan yeni medyaya Kosova ve Yugoslavya’da medyanın konumu

14:00 – Pera Müzesi Oditoryumu // Kosova kimliğindeki çelişkiler

16:00 – Pera Müzesi Oditoryumu // Kentsel dönüşüm ve Prizren tarihi şehri

20:00 – Cemal Reşit Rey konser salonu // Petrit Çeku solo konseri

29 Aralık 2012 – Cumartesi

12:00 – Istanbul Modern // DokuFest: Şehirdeki kültürel ve ekonomik kalkınmada festivalin rolü

14:00 – Istanbul Modern // Film gösterimi: Shkurtë e Shqip

16:30 – Istanbul Modern// Sanatçı konuşması: SislejXhafa

21:00 – PeraCaffe // Jazz gecesi: Trio of Love & Gipsy Groove

 Kaynak :[-]

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), ”Altın Kafeste Yangın”, ”Rahvan Giden Atlılar”, ”Karmakarışık” ve ”Çizmeli Kedi” oyunlarını sahneleyecek.

Hidayet Sayın’ın yazdığı, Bora Özkula’nın yönettiği ”Altın Kafeste Yangın”ın dekor tasarımını Özlem Karabay, kostüm tasarımını Fatma Sarıkurt, ışık tasarımını ise Ali Karaman yapıyor. Taner Turan, Rüyam Dirin, Kamil Korunan, Ecehan Şarman Çetinkaya, Sitare Tuna, Emre Yaşa, Emir Çiçek, Erol Aydın, Süheyla Zeybek, Bora Özkula’nın rol aldığı oyunda, Osmanlı sultanları arasında trajik bir hayatı olan Sultan 5. Murad’ın umutsuzluklar, korkular, onur mücadelesi ve müzikle dolu 28 yıllık esareti anlatılıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi’nde, bugün ve yarın saat 20.00’de, 29 Aralık Cumartesi ise 15.00 ve 20.00’de tiyatroseverlerle buluşacak.

Özen Yula’nın yazdığı, Bora Özkula’nın yönettiği ”Rahvan Giden Atlılar”ın ise dekoru ve kostümlerini Başak Özdoğan, ışık tasarımını Ali Karaman yapıyor. Ömer Naci Topcu, Emre Işık, Ozan Sargın’ın rol aldığı oyunda, ”Hayat, rahvan giden atlarla yapılan bir yolculuk değil, vahşi, yağız bir atın üstünde çıkılan, her an düşme tehlikesiyle yaşanacak, tedirginlik verici bir koşudur” mesajı işleniyor.

Oyun, Oda Tiyatrosu’nda bugün, yarın ve cumartesi saat 18.00’de sahneye konulacak.
Ray Cooney’in yazdığı, Haldun Dormen ve Kemal Uzun’un çevirdiği ”Karmakarışık” adlı oyunun yönetmenliğini Kerem Atabeyoğlu yapıyor. İngiliz yazar Ray Cooney’in en komik ve en tempolu oyunu olarak bilinen ”Karmakarışık”, AVP Sahnesi’nde 2 Ocak Çarşamba günü saat 20.00’de tiyatroseverlerle buluşacak.

Charles Perrault’un yazdığı, Metin Arslan’ın çevirdiği ”Çizmeli Kedi” adlı çocuk oyununu ise Berrin Kulya Balkanlar yönetiyor. Dekor ve kostüm tasarımını Aytuğ Dereli, ışık tasarımını Ali Karaman, dans düzenini Berrin Kulya Balkanlar’ın yaptığı oyunda, Harun Türköz rol alıyor.

Oyun, AVP Sahnesi’nde 30 Aralık Pazar saat 14.00’te sahneye konulacak.

Kaynak : [-]

François Caillat’ın belgeselleri Pera Film’de

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 11-26 Ocak’ta ”Aklın Gözü: François Caillat Belgeselleri” ile 12-30 Ocak’ta ”Yeni Yılda Deneysel Masallar” programlarına ev sahipliği yapacak. 

Müzeden yapılan açıklamaya göre, yeni yılın ilk programında, l’Institut Français işbirliğiyle, François Caillat’nın 4 belgeseli gösterilecek.

Caillat’nın çalışmaları arasından farklı temaları inceleyen ”Aklın Gözü” programında, tarih, zaman ve bellek kavramlarını belirli olaylara odaklanarak araştıran belgesel filmler izlenebilecek.

”Aklın Gözü” programına paralel sunulan ”Yeni Yılda Deneysel Masallar”, François Caillat’ın seçtiği 5 belgeselden oluşuyor.

Pera Film ve l’Institut Français işbirliğinde gerçekleştirilen program, yönetmenin, çok fazla bilinmeyen, hatta gösterime girmemiş belgeseller arasından yaptığı bir seçkiyi sunuyor.

Belgesel film yapımcılığının estetik açıdan başarısını gözler önüne seren seçki, gözden uzak, alternatif ve deneysel olanı, motif, stil ve metot sayesinde yakalayarak, görselliği ön planda çarpıcı hikayeler yaratabilme yetisini de beyaz perdeye taşıyor.

Hollanda’da bu yıl müzeleri ziyaret edenlerin sayısında önemli artış olduğu bildirildi.

 Hollanda Müzeler Derneği tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde 2012 yılında müzeleri ziyaret edenlerin toplam sayısının 2011 senesine kıyasla 1,5 milyon artarak, 19,5 milyona yükseldiği belirtildi.

Restorasyon çalışmaları tamamlanarak yıl içinde yeniden hizmete açılan bazı müzelerin yanı sıra 2012 boyunca düzenlenen ilgi çekici sergilerin bu artışta önemli rol oynadığı kaydedildi.
İstatistiklere göre Amsterdam;daki Van Gogh Müzesi 1 milyon 475 bin 800 ziyaretçiyle ilk sırada yer alırken, onu 1 milyon 90 bin 550 ile Anne Frank Müzesi ve 965 bin ziyaretçiyle Devlet Müzesi takip etti. 55 müzeye ilişkin verilerin yer aldığı listede Den Helder;deki Deniz Müzesi ise 81 bin 600 ziyaretçiyle son sırada yer aldı.

Dernek yetkilileri, ekonomik krizden dolayı tatillerini yurt içinde geçirenlerin sayısındaki artışın da müzelere ilgiyi artırmış olabileceğine dikkati çekti.

Ekonomik krizden dolayı birçok konuda tasarrufa gidilen Hollanda;da,sanat alanına ilişkin öngörülen kısıtlama planlarının önümüzdeki dönem müzeleri olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Kaynak : [-]

Her yıl düzenlediği yarışmalarla edebiyat ve sanat dünyasına yeni yetenekler kazandıran Ümraniye Belediyesi, bu yıl 9. kez düzenlediği Geleneksel Resim, Hikâye ve Şiir yarışmaları için start verdi. Yarışmalarda dereceye girenleri binlerce TL ödül bekliyor.

Ümraniye Belediyesi, her yıl düzenlediği şiir, hikâye ve resim yarışmalarının startını verdi. Bu yıl 9. kez yapılacak yarışmalarda dereceye girenlere her yıl olduğu gibi binlerce TL para ödülü ile çeşitli hediyelere verilecek. Alanında marka haline gelen üç yarışmanın da jüri üyeleri tanınmış sanatçı ve akademisyenlerden oluşuyor. Yarışmalarla ilgili bilgiler ise şöyle;

EN GÜZEL RESİME 10 BİN TL ÖDÜL!

Bu yıl 9. sı düzenlenecek olan ‘Geleneksel Resim birinciliği elde eden esere 10 bin, ikinciye 8 bin, üçüncüye 6 bin ve her biri 2 bin TL olarak belirlenen 10 adet mansiyon olmak üzere toplam 44 bin TL para ödülü verilecek. Teması ‘Zaman tünelinde İstanbul Evleri ve Yaşam’ olarak belirlenen yarışmada dereceye giren yarışmacılara ödülleri, düzenlenecek bir törenle verilecek. Öte yandan ödül alan eserler ve sergiye değer görülen eserler, Ümraniye Belediye Başkanlığı tarafından çeşitli yerlerde sergilenecek. Yarışma için son başvuru tarihi ise 3 Mayıs 2013 Cuma.

Detay için lütfen tıklayınız !

9.GELENEKSEL HİKÂYE YARIŞMASI

Hikâye alanında önemli bir marka haline gelen ‘Geleneksel Hikâye Yarışması’ bu yıl 9. kez yeteneklere yeni kapı aralayacak. Yurt içi ve yurt dışından önemli oranda katılım gerçekleştiği hikâye yarışması bu yıl serbest temalı olacak. Hikâye yarışmasında birinciye 8 bin, ikinciye 6 bin, üçüncüye 4 bin ve her biri 1.500’er TL olarak belirlenen 10 adet mansiyon olmak üzere, toplam 33 bin TL para ödülü verilecek. Ayrıca dereceye giren eserler Ümraniye Belediyesi tarafından kitaplaştırılarak edebiyat dünyasına kazandırılacak. Hikâye yarışması için son başvuru tarihi 1 Mart 2013 Cuma.

ŞAİRLER ÖDÜLLER İÇİN YARIŞACAK

Ümraniye Belediyesi’nin bu yıl 9. kez düzenleyeceği diğer bir yarışma ise ‘Geleneksel Şiir Yarışması’ olacak. Teması serbest olarak belirlenen ”serbest”, “hece”, “aruz” olmak üzere üç kategoride düzenlenen şiir yarışmasında, her bir kategoride birinciliği elde eden şiire 5 bin, ikinci şiire 4 bin, dördüncüye 3 bin ve her biri 1.000’er TL’den 10 adet mansiyon olmak üzere toplam 66bin TL ödül verilecek. Şiir yarışmalarında dereceye giren eserler, önceki yıllarda olduğu gibi kitaplaştırılacak. Şiir yarışması için son başvuru tarihi ise 1 Mart 2013 Cuma.

Detay İçin lütfen tıklayınız!

YARIŞMALARIMIZ ALANLARINDA MARKA OLDU

Düzenledikleri geleneksel hikâye, şiir ve resim yarışmalarıyla binlerce yeteneği bu alanlara kazandırdıklarını söyleyen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, belediye olarak önemli bir sosyal sorumluluğu yerine getirdiklerini ifade etti. Her yıl artan bir heyecanla gerçekleştirdikleri yarışmaların kendi alanlarında birer marka haline geldiklerini hatırlatan Başkan Hasan Can, bu yıl 9. kez düzenlenen Geleneksel Resim, Şiir ve Hikaye Yarışması’nın her yıl olduğu gibi bu yılda büyük ilgi uyandıracağına inandıklarını belirtti. Her yıl yurt içi ve yurt dışından katılımın olduğuna dikkat çeken Başkan Hasan Can, yarışma sonucunda dereceye giren resim, hikâye ve şiirleri bu yıl da kitaplaştıracaklarını ve ödüllü resimleri de çeşitli salonlarda sergileyeceklerini hatırlattı.


2012’nin son haftasında sanateverleri oldukça yoğun bir etkinlik takvimi bekliyor.

İSTANBUL

■ Ali Alışır’ın “Sanal Savaşlar” isimli fotoğraf sergisi 27 Aralık – 2 Şubattarihleri arasında Art Onİstanbul Galerisi’nde. (0212 259 15 43)

■ Bahar Oganer’in “Deramland” isimli sergisi 26 Aralık – 26 Ocak tarihleri arasında Drimart’ta. (0212 291 3434)

■ Seza Paker’in “Huzur Denizi” isimli sergisi 26 Aralık – 19 Ocak tarihleri arasında Galerist’te. (0212 252 18 96)

■ Belgin Şahin’in “Küçük Mutluluklar” isimli sergisi 25 – 31 Aralık tarihleri arasında Arkeo Pera Sanat Galerisi’nde. (0212 249 92 26)

■ Uygur Yılmaz’ın “Tekrar Eden Yanlış Anlamalar” isimli sergisi 25 Aralık – 19 Ocak tarihleri arasında .artSümer’de. (0212 249 1035)

■ Suat Akdemir’in “Emin misin?” isimli sergisi 24 Aralık’a kadar MERKUR’de. (0212 225 37 37)

■ Doğu Çankaya’nın “YENİ? DÜNYADÜZENİ” isimli sergisi 24 Aralık’a kadar Galeri/Miz’de. (0 212 241 76 66)

■ Kristin Saleri’nin retrospektif sergi 25 Aralık’a kadar rh+artgallery’de.

■ Ümit Çamaş’ın sergisi 25 Aralık’a kadar Çamaş Art Gallery’de. (0216 385 00 15)

■ Zübeyde Arda Şahinbaş’ın “ZÜP” isimli sergisi 26 Aralık’a kadar Hobi Sanat Galerisi’nde. (0212 225 23 37)

■ Fikret Otyam’ın “Hoşçakal İstanbul” isimli sergisi 27 Aralık’a kadar Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde.

■ Emine Turan’ın “On İki” isimli sergisi 27 Aralık’a kadar Galeri Espas’ta.

■ Tayfun Akgül’ün “Yüzde Yüz Montaj” isimli karikatür sergisi 28 Aralık’a kadar Schneidertempel Sanat Merkezi’nde.

■ Funda Tarakçıoğlu’nun resim ve heykel sergisi 28 Aralık’a kadar Vakıfbank İstanbul Genel Müdürlük Fuayesi’nde. (0212 316 70 70)

■ Ekoloji IV Gecenin Günü isimli sergi 29 Aralık’a kadar Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde. (0212 230 74 92)

■ Kolektif Heykel Sergisi 29 Aralık’a kadar Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde.

■ Turgut Yüksel’in “Savunma Sanatları” 29 Aralık’a kadar ALAN İstanbul’da. (0212 252 94 53)

■ 13. kÜÇÜK şEYLER isimli sergi 29 Aralık’a kadar Terakki Vakfı Sanat Galerisi’nde. (0212 351 00 60)

■ Sandra Schafer’in sergisi 29 Aralık’a kadar DEPO’da. (0212 292 39 56)

■ Nezaket Ekici’nin “Imagine” isimli sergisi 29 Aralık’a kadar PiArtworks’te. (0212 293 71 03)

■ F. Erdoğan Sarma’nın heykel sergisi 29 Aralık’a kadar Almelek Sanat Galerisi’nde. (0212 265 38 51)

■ İstanbul Nakışhane Atölyesi’nde hazırlanan, hat, tezhip, minyatür, çini ve ebru sanatlarının sergisi 29 Aralık’a kadar İSO Sanat Galerisi’nde. (0212 251 46 31)

■ Ahmet Güneştekin’in “Yüzleşme” isimli sergisi 30 Aralık’a kadar Antrepo No 3’te.

■ Aysel Alver’in “Retro” isimli sergisi 30 Aralık’a kadar Galeri İlayda’da. (0212 243 31 00)

■ Arife Yılmaz’ın sergisi 30 Aralık’a kadar Cihangir Sanat Galerisi’nde. (0212 244 94 99)

■ Nemika Yurtcan’ın “Resm-i Name” isimli sergisi 30 Aralık’a kadar Atatürk Kitaplığı Sergi Salonu’nda. (0212 249 95 65)

■ Korhan Karaoysal’ın sergisi 30 Aralık’a kadar Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi Operation Room’da.

■ Xchristakos’ın “Ciddi-Yet-Siz-Lik” isimli sergisi 30 Aralık’a kadar Deyim Sanat Galerisi’nde.

■ Ruhi Su Karikatür Sergisi 30 Aralık’a kadar Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde.

■ Adnan Çoker’in “Minimal Simetri III” isimli sergisi 31 Aralık’a kadar Kare Sanat Galerisi’nde. (0212 240 44 48)

■ Reflex isimli karma sergi 31 Aralık’a kadar Nakkaş Sanat Galerisi’nde. (0212 516 52 22)

■ Cam Heykel Sergisi 31 Aralık’a kadar Artisan’da. (0212 247 90 81)

■ Tahir Bozkurt’un “Kültürdeki İzler” isimli sergisi 31 Aralık’a kadar Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde.

■ Altan Çelem’in “Burası Değilse, Hiçbir Yer” isimli sergisi 31 Aralık’a kadar Teşvikiye Sanat Galerisi’nde.

■ Mor Kaftan Yeni Başlangıç isimli Türk el sanatları karma sergisi 31 Aralık’a kadar Cemal Reşit Rey Konser Salonu Fuayesi’nde.

■ Burhan Özer, Ayşe Kızıltan, Dilşad Atasoy, Kamil Kaptan, Tülay Sayılgan’ın karma resim sergisi A&B Eğitim Hizmetleri Salonu’nda 31 Aralık’a dek (0212 287 37 50)

■ Murathan Özbek’in “İN” isimli sergisi 2 Ocak 2013’e kadar the hall’da. (0212 245 69 22)

■ Ö. Selçuk Özdil’in “Yeni Moda Eczanesi 110 yaşında” isimli fotoğraf sergisi 3 Ocak 2013’e kadar Saint Joseph Lisesi’nde. (0216 414 52 60)

■ Günseli Kato’nun “Minyatür Ayaklanması” isimli sergisi 3 Ocak 2013’e kadar Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde. (0212 236 90 00)

■ Mihriban Mirap’ın sergisi 4 Ocak’a kadar Olcay Art’ta. ( 0216 411 17 13)

■ Nilgün Tüzüntürk’ün “Maria Magdalena 2” isimli sergisi 4 Ocak’a kadar Galatea Sanat Galerisi’nde. (0212 245 80 38)

■ Veli Sapaz’ın sergisi 4 Ocak’a kadar Bakraç Sanat Galerisi’nde. (0216 362 18 26)

■ Abdurrahman Öztoprak’ın sergisi 5 Ocak 2013’e kadar Elgiz Müzesi’nde.

■ Setenay Özbek’in sergisi 5 Ocak 2013’e kadar Berze Collectibles – Asma Kat’ta. (0212 232 65 64)

■ Karma Sergi 5 Ocak 2013’e kadar Artev’de. (0216 449 46 75)

■ Jale Çelik’in “Hiç” isimli sergisi 5 Ocak 2013’e kadar Gallery LiNART’ta.

■ Attila Durak’ın “Echoes of the Street” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar GALERİARTİST’te. (0212 227 68 52)

■ Alev Ebüzziya’nın sergisi 5 Ocak’a kadar Galeri Nev’de.

■ Ahmet Can Mocan’ın “Çöküş” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Poligon “The Shooting Gallery”de. (0212 293 7121)

■ Mahmut Karatoprak’ın “Suyun Boğulduğu Yer” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Galeri Selvin’de. (0212 263 74 81)

■ Ceylan Öztürk’ün “Gördüm” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Daire Galeri’de. (0212 252 52 59)

■ Cansen Ercan’ın sergisi 5 Ocak’a kadar Evin Sanat Galerisi’nde. (0212 265 81 58)

■ Serkan Çalışkan, Olga Alexopoulou, Sedat Akdoğan’ın “Doğanın Arzu Nesnesi” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Art Suites Gallery’de. (0212 251 55 61)

■ İsmet Efe’nin “Biriktirdiklerim” isimli sergisi 5 Ocak’a kadar Caddebostan Kültür Merkezi’nde.

■ Altın Çocuklar – 16. – 19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portreler isimli sergi 6 Ocak 2013’e kadar Pera Müzesi’nde.

■ Haluk Özden’in sergisi 6 Ocak’a kadar Bali Sanat Galerisi’nde. (0216 688 88 78)

■ Süleyman Saim Tekcan ’ın sergisi 6 Ocak’a kadar Mabeyn Galeri’de. (0212 261 6060)

■ Monet’nin Bahçesi isimli sergi 6 Ocak 2013’e kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

■ Tünel Berlin-İstanbul isimli sergi 6 Ocak 2013’e kadar Arte İstanbul Sanat Galerisi’nde. (0212 292 8045)

■ Evren Erol’un “Kendini Bulus” isimli sergisi 6 Ocak 2013’e kadar artgalerim’de.

■ DunHuang’ın Renkleri: İpek Yolu’na Açılan Büyük Kapı isimli sergi 7 Ocak 2013’e kadar MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde.

■ Zeki Kıral’ın “Sanatta 66. yıl” isimli sergisi 7 Ocak’a kadar Galeri İdil’de. (0212 283 23 83)

■ Kutlukhan Perker’in “Metafor” isimli sergisi 8 Ocak’a kadar ENKA Dr. Clinton Vickers Sanat Galerisi’nde.

■ Orhan Taylan’ın “2012 çalışmaları” isimli sergisi 9 Ocak’a kadar Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde. (0216 418 38 06)

■ BULUŞMA 2 isimli karma sergi 9 Ocak’a kadar Galeri Fe’de. (0216 368 03 78)

■ Bedri Rahmi Eyüboğlu, Mehmet Pesen, Ruzin Gerçin ve Reha Yalnızcık’ın sergisi 10 Ocak’a kadar Ürün Sanat Galerisi’nde.

■ Hüsnü Koldaş’ın “Zaman Dışı” isimli sergisi 10 Ocak’a kadar Akademililer Sanat Merkezi’nde. (0212 245 02 29)

■ Faruk Akbaş’ın “Anlar ve İzler” isimli fotoğraf sergisi 11 Ocak’a kadar Fototrek’te. (0212 251 90 14)

■ Özlem Üner’in “Ayrık Otu” isimli sergisi 11 Ocak’a kadar Galeriartist Çukurcuma’da. (0212 251 91 63)

■ Deniz Yünem’in “Game Over” isimli sergisi 11 Ocak’a kadar ACADéMİE LéON’da.

■ Demir Kardaş’ın “Faili Meçhul Olaylar” isimli sergisi 11 Ocak’a kadar Galeri/Miz’de. (0212 241 76 66)

■ Iván Navarro’nun “Tünelin Ucundaki Işık” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Egeran Galeri’de. (0212 251 1251)

■ Nalan Yırtmaç’ın “Lütfen Arkaya Doğru İlerleyiniz II: Afetşehir” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Galeri x-ist’te. (0212 251 1251)

■ Seza Paker’in “Huzur Denizi” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Galerist’te. (0212 252 1896)

■ Pawel Althamer’in “6 Heykel” adlı sergisi 12 Ocak’a kadar Galeri Mana’da. (0212 243 6666)

■ Erdoğan Zümrütoğlu’nun “Kozmatik Şiddet” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar The Empire Project’te. (0212 292 59 68)

■ Canan Dağdelen’in “an_uzam” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Galeri Apel’de.

■ Şenol Yorozlu’nun sergisi 12 Ocak’a kadar Galeri Oda’da. (0212 259 22 08)

■ Derya Kılıç’ın “Bilmek, Görmek…” isimli sergisi 12 Ocak’a kadar Maçka Sanat Galerisi’nde.

■ Milas Çomakdağ’ın sergisi 12 Ocak’a kadar Fransız Kültür Merkezi’nde. (0212 393 81 11)

■ ‘Doğadan Bir Hediye’ Yedigöller Fotoğraf Sergisi 12 Ocak’a kadar Fotofilm Sanat Merkezi’nde. (0212 2440495)

■ Jose Manuel Navia’nın “İspanya: Unesco Dünya Mirası” isimli fotoğraf sergisi 12 Ocak’a kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde. (0212 230 19 76)

■ Candaş Şişman’ın sergisi 13 Ocak’a kadar Pg Art Galeri’de. (0212 252 80 00)

■ Anna Lechner ’in sergisi 13 Ocak’a kadar Avusturya Hastanesi’nde.

■ Özlem Üner’in sergisi 15 Ocak’a kadar Çukurcuma Artist Galeri’de.

■ Şahin Paksoy’un fotoğraf sergisi 18 Ocak’a kadar 44A Sanat Galerisi’nde. (0212 233 33 80)

■ Joachim Schmeisser’in fotoğraf sergisi 19 Ocak’a kadar Immagis Galeri’de.

■ Özcan Uzkur’un sergisi 19 Ocak’a kadar Galeri İlayda’da. (0212 227 92 92)

■ Abdulkadir Öztürk’ün sergisi 19 Ocak’a kadar TEM Sanat Galerisi’nde. (0212 247 08 99)

■ Serkan Taycan’ın “Kabuk” isimli sergisi 19 Ocak’a kadar Elipsis Gallery’de. (0212 249 48 92)

■ Bakış – Portre Fotoğrafının Değişen Yüzü isimli sergi 20 Ocak’a kadar İstanbul Modern’de.

■ Hans Scheib ve Reinhard Stangl ’ın “Tünel Berlin – İstanbul” isimli sergisi 20 Ocak’a kadar Arte Istanbul Sanat Merkezi’nde.

■ Sultan II. Beyazıt’ın özel eşyalarının yer aldığı sergi 28 Ocak’a kadar Topkapı Sarayı’nda.

■ Magdalena Abakanowicz’in “İnsanlık Serüveni” isimli sergisi 30 Ocak’a kadar Akbank Sanat’ta.

■ Gogi Çagelişvili’nin “İstanbul” isimli sergisi 30 Ocak’a kadar Pirosmani Sanat Galerisi’nde. (0212 2526812).

■ Mustafa Ata’nın sergisi 30 Ocak’a kadar Mustafa Kemal Merkezi – Beşiktaş Çağdaş Salonları’nda.

■ Nejat Türkmen’in “Duvarın Diyalektiği” isimli sergisi 31 Ocak’a kadar C.A.M. Galeri’de. (0212 245 79 75)

■ Bubi’nin heykel sergisi 31 Ocak’a kadar Artcollection’da.

■ Nermin Ülker’in “Pencerem” isimli sergisi 31 Ocak’a kadar C.A.M. Galeri’de. (0212 245 79 75)

■ Manzara Hakkında isimli karma sergi 31 Ocak’a kadar Mine Sanat Galerisi’nde. (0212 232 38 13)

■ Mustafa Ata’nın sergisi 31 Ocak’a kadar Mustafa Kemal Merkezi – Beşiktaş Çağdaş Salonları’nda.

■ Zahit Büyükişliyen’in retrospektif sergisi 2 Şubat’a kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde.

■ Hasip Pektaş’ın “Resimler, Ekslibrisler” isimli sergisi 16 Şubat’a kadar Galeri Işık Teşvikiye’de. (0212 233 12 03)

■ Alpin Arda Bağcık, Egemen Bostancı, Buğra Erol, Dilek Gökçen, Volkan Kızıltunç’un sergisi 17 Şubat’a kadar Plato Sanat’ta. (0212 444 76 96)

■ Bir Başkentin Su Yolları isimli sergi 18 Şubat’a kadar Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde.

■ Çin Hazineleri Sergisi 20 Şubat’a kadar Topkapı Sarayı’nda.

■ Çin mağara sanatı sergisi 20 Şubat’a kadar MSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde.

■ Joseph Kosuth’un “Uyanma” isimli sergisi 23 Şubat’a kadar Kuad Galeri’de.

■ Bashir Borlakov, Canan, Cevdet Erek, Katsumi Hayakawa, Emre Hüner, Meltem Işık, Ahmet Doğu İpek, Lee Jinju, Robert Longo, Stefan Thiel, Erinç Seymen, Jennifer Steinkamp, Pae White ve Burcu Yağcıoğlu’nun sergisi 23 Şubat’a kadar Nesrin Esirtgen Collection’da. (0212 243 78 53)

■ 1952 – 2012 Sualtına Işık Tutanlar sergisi 28 Şubat’a kadar Rezan Has Müzesi’nde. (0212 533 65 32)

■ NO.2 isimli karma sergi 2 Mart’a kadar Nesrin Esirtgen Collection Mekânı’nda. (0212 243 7853)

■ Takılabilir Heykel ve Heykel Sergisi 21 Mart’a kadar Simya Galeri’de. (0212 259 77 40)

■ Değişen Zamanların Mimarı Edoardo De Nari 1874 – 1954 isimli sergi 20 Nisan’a kadar İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde. (0212 334 09 00)

■ El Emeği Göz Nuru isimli sergi 26 Mayıs’a kadar Sadberk Hanım Müzesi’nde. (0212 242 38 13)

■ Biz bu memleketi seninle sevdik Lefter sergisi 24 Haziran 2013’e kadar Adalar Müzesi’nde.

■ İşte Güneş isimli sergi 14 Temmuz’a kadar Rahmi Koç Müzesi’nde. (0212 369 66 00)

■ Göç Bağlantıları Sergisi 22 Aralık 2014’e kadar Adalar Müzesi’nde.

ANKARA

■ Mehmet Erbil- resim – 27 Aralık’a dek – Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde. (0 312 442 30 50)

■ Galeri Sanatyapım 30. Yıl Sergisi- resim – 28 Aralık’a dek – Galeri Sanat Yapım’da. (0 312 222 19 06)

■ Orhan Gürel- resim – 28 Aralık’a dek – Sevgi Sanat Galerisi’nde. (0 312 441 26 34)

■ Ümit Gezgin – resim – 28 Aralık’a dek – Aysel Gözübüyük Sanat Galerisi’nde. (0 312 241 06 95)

■ Nükhet Atar – baskıresim – 28 Aralık’a dek – Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi’nde. (0312 466 05 40)

■ Koleksiyonlardan – resim – 30 Aralık’a dek – Doku Sanat Galerisi’nde. (0 312 439 78 80)

■ Yusuf Toprak – resim – 30 Aralık’a dek – Doku Sanat Galerisi’nde. (0 312 439 78 80)

■ ‘2. Gençler Arası Resim Yarışması’ – resim – 30 Aralık’a dek – Mustafa Ayaz Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi’nde. (0 312 285 89 98)

■ Celal Binzet – resim – 31 Aralık’a dek – Gözde Sanat Galerisi’nde. (0 312 442 11 31)

■ Kadir Şişginoğlu- resim – 31 Aralık’a dek – Fırça Sanat Galerisi’nde. (0 312 438 60 08)

■ ‘Kanaatler ve Nesneler’ – karma resim – 31 Aralık’a dek – Peker Sanat’ta. (0 312 439 30 03)

■ Van Gogh/Alive – dijital sanat – 3 Ocak’a dek – Cermodern Sanatlar Merkezi’nde. (0 312 310 00 00)

■ Mustafa Kula – resim – 3 Ocak’a dek – Bilkent Üniversitesi Kütüphane Sanat Galerisi’nde. (0 312 290 12 44)

■ Mehmet Ali Sağlam – resim – 4 Ocak’a dek – Ziraat Bankası Mithatpaşa Sanat Galerisi’nde. (0 312 417 84 58)

■ Elvan Alpay – resim – 5 Ocak’a dek – Galeri Nev’de. (0 312 437 93 90)

■ Zafer Gençaydın – resim – 5 Ocak’a dek – Galeri Akdeniz’de. (0 312 231 45 43)

■ Mustafa Tunçalp – resim – 5 Ocak’a dek – Nurol Sanat Galerisi’nde. (0 312 468 86 70)

ADANA

■ Resim sanatçıları Asuman Sevdinli, Berna Özlem Özcan, Dilek Eşiyok, Eser Afacan, Ilgın Erdem, Muzaffer Tire, Nurseren Tor, Soner Tire, Süleyman Algan, Ünal Kuş, Veli Mert ve Zeki Umay’ın çalışmalarının yer alacağı, “Yalnızca Barışa Tarafız” adlı sergi Adana’nın Kurtuluş Günü olan 5 Ocak’ta Galeri Altan’da açılacak. Sergi 15 Ocak tarihine dek açık tutulacak. (0322 459 34 58)

MERSİN

■ Ressam Ömer Anamur’un çalışmalarının yer aldığı resim sergisi İSK M. İlhan – A. Uğural Sanat Galerisi’nde sürüyor. Sergi hafta boyu izlenime açık kalacak. (0324 238 10 88)

Tiyatro

İSTANBUL

■ Devlet Tiyatroları Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi’nde “Yağmur Durduğunda” cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Cevahir Sahneleri Salon 1’de “Ölüleri Gömün” salı, çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Cevahir Sahneleri Salon 2’de “Profesyonel” salı, çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Küçük Sahne’de “Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk” salı, çarşamba, perşembe, cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. Küçükçekmece DT Sahnesi’nde “Yanık” cumartesi 15.00 ve 20.00. Üsküdar Tekel Sahnesi’nde “Sessizlik” cuma 20.00, cumartesi 15.00 ve 20.00, pazar 15.00. (0 212 292 39 00)

■ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde “Zengin Mutfağı” çarşamba, perşembe ve cuma günü 20.30’da, cumartesi 15.30 ve 20.30, pazar günü 15.30’da. Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde “Gönlümdeki Osman Hamdi Bey” çarşamba günü 15.30 ve 20.30’da, perşembe ve cuma günü 20.30’da, cumartesi günü 15.30 ve 20.30’da, pazar günü ise 15.30’da. Kâğıthane Sadabat Sahnesi’nde “Surname 2010” çarşamba günü 15.30 ve 20.30’da, perşembe ve cuma günü 20.30’da, cumartesi günü 15.30 ve 20.30’da, pazar günü ise 15.30’da. Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde “Sevgili Doktor” çarşamba günü 15.30 ve 20.30’da, perşembe ve cuma günü 20.30’da, cumartesi günü 15.30 ve 20.30’da, pazar günü ise 15.30’da. Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde “Arka Bahçe” çarşamba günü 15.30 ve 20.30’da, perşembe ve cuma günü 20.30’da, cumartesi günü 15.30 ve 20.30’da, pazar günü ise 15.30’da. Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde “Doğum Günü Partisi” çarşamba günü 15.30 ve 20.30’da, perşembe ve cuma günü 20.30’da, cumartesi günü 15.30 ve 20.30’da, pazar günü ise 15.30’da. Ümraniye Sahnesi’nde “İstanbul Efendisi” çarşamba günü 15.30 ve 20.30’da, perşembe ve cuma günü 20.30’da, cumartesi günü 15.30 ve 20.30’da, pazar günü ise 15.30’da.

■ Bakırköy Belediye Tiyatroları Müşfik Kenter Sahnesi’nde “Külhanbeyli Müzikali” perşembe 20.30, “www.askbu-mu.com” cuma 20.30, “Hoşu’nun Utancı” cuma 11.00, “Sıkıyönetim” cumartesi 20.30, “Benim Güzel Pabuçlarım” cumartesi 11.00, “Hangisi Babası” pazar 15.30. Turhan Tuzcu Sahnesi’nde “Şişman Domuz” çarşamba, cuma 20.30. (0 212 414 96 47)

■ Dostlar Tiyatrosu’nun “Kerem Gibi” oyunu çarşamba 21.00 Trump Towers Tiyatro Salonu’nda. (0 212 253 67 11)

■ Ortaoyuncular’da “Nasri Hoca ve Muhalif Eşeği” pazar 18.00. (0 212 251 18 65)

■ Kenter Tiyatrosu’nda “Toplu Hikâyeler” bugün ve yarın 20.30 ( 0 212 246 35 89)

■ Oyun Atölyesi’nde “Lulabay-Bir Cihangir Hikâyesi” bugün 20.30, “Antonius ile Kleopatra” perşembe, cuma, cumartesi 20.30, cumartesi 16.00, pazar 16.00. (0 216 345 39 39)

■ Kumbaracı50’de “6 Üstü Oyun No: 1 Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi” bugün 20.30, salı 20.30, “İp” çarşamba, perşembe 20.30, “Katilcilik” cumartesi 20.30, “Seni Yenicem İstanbul” cumartesi 23.00, “Kayıp Eşya Bürosu” pazar 13.00. ( 0 212 243 50 51)

■ Tiyatro Pera’da “Ah Smyrna’m, Güzel İzmir’im” cuma, cumartesi, pazar 20.00.

■ Tiyatro Boyalı Kuş’un “Matmazel Julie” oyunu çarşamba 20.30, “Çıkmaz Sokak” çarşamba 20.30 Sahne Cihangir.

■ İkincikat’ta “Limonata” bugün, “Aut” salı, çarşamba, “Yalnızlar Kulubü” cuma, cumartesi 20.30. (0 212 292 32 47)

■ Duru Tiyatro’da “Suç ve Ceza” cumartesi 20.30 Duru Tiyatro Alt Salon’da(0 216 338 56 86)

■ Mekan Artı’da “Airswimming” salı, çarşamba 20.30, “Şiddet Üçlemesi 2 -Şeker” perşembe, cuma 20.30, “Bizde Yok!” cumartesi, pazar 20.30(0 212 224 57 56)

■ Maya Sahnesi’nde “Meymenetsiz Musibet” bugün 20.30, “Annemin Cinayet Listesi” salı 20.30, “Üstü Kalsın” çarşamba 20.30, “Otobüs” perşembe 20.30, “Mitoz” cuma 20.30, “Musahipzade ile Temaşa” cumartesi 15.00, “Eleni’den Mektuplar” cumartesi 20.30, “Cimri” pazar 17.00. (0 212 252 74 52)

ANKARA

■ Akün Sahnesi’nde, “Nâzım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaraları’ndan On Bir Tablo” yarın ve 29 Aralık’ta saat 20.00’de, “Bir Delinin Hatıra Defteri” 26, 27, 28 Aralık’ta saat 20.00’de, “Pal Sokağı Çocukları/çocuk oyunu” 29, 30 Aralık’ta ve 6 Ocak’ta saat 11.00’de, “33 Varyasyon” 2, 3, 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 5 Ocak’ta saat 15.00 ve 20.00’de. (0 312 427 19 71)

■ Altındağ Tiyatrosu’nda, “Yosunlar” 25, 26, 27 ve 28 Aralık’ta saat 20.00’de, 29 Aralık’ta saat 15.00 ve 20.00’de, “Boğaç Han/çocuk oyunu” 30 Aralık ve 6 Ocak’ta saat 11.00’de, “Sinek Kadar Kocam Olsun, Başımda Bulunsun” 2, 3, 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 5 Ocak’ta saat 15.00 ve 20.00’de. (0 312 316 59 02)

■ Büyük Tiyatro’da, “Aşk Hastası” 25, 28 Aralık’ta saat 20.00’de, 30 Aralık’ta saat 15.00’te, “Kerbela” 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 6 Ocak’ta saat 15.00’te. (0 312 324 22 10)

■ Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde, “Fosforlu Cevriye/müzikal” 25-30 Aralık tarihleri arasında cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Karlar Kraliçesi/çocuk oyunu” 26 ve 27 Aralık’ta saat 11.00’de, “Hürrem Sultan” 2, 3, 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 5 Ocak’ta saat 15.00 ve 20.00’de, 6 Ocak’ta saat 15.00’te. (0 312 240 00 91)

■ Küçük Tiyatro’da, “Ben Ödüyorum” 25 Aralık-6 Ocak tarihleri arasında cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Keloğlan Keleşoğlan/çocuk oyunu” 25, 28, 30 Aralık’ta saat 11.00’de. (0 312 311 11 69)

■ Oda Tiyatrosu’nda, “Dönülmez Akşamın Ufkundayız” 25-29 Aralık tarihleri arasında saat 18.30’da, “Eudice’nin Elleri” 2, 3, 4 ve 5 Ocak’ta saat 18.30’da. (0 312 311 11 69)

■ Stüdyo Sahne’de, “Jerry ve Tom” 25, 28 Aralık ve 4 Ocak’ta saat 20.00’de, 30 Aralık ve 6 Ocak’ta saat 15.00’te. (0 312 397 30 24)

■ İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde, “Cesaret Ana ve Çocukları” 5 Ocak’a dek cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de. (0 312 397 30 24)

■ Şinasi Sahnesi’nde, “Dolores Claiborne” 5 Ocak’a dek cumartesi günleri saat 15.00 ve 20.00’de, pazar günleri saat 15.00’te, diğer günlerde de saat 20.00’de, “Karlar Kraliçesi/çocuk oyunu” 28 ve 30 Aralık’ta ve 6 Ocak’ta saat 11.00’de.

(0 312 397 30 24)

■ Mavi Sahne’de, “Tuluatmasyon/Her Şey Doğaçlama Komik Gösteri” 29 Aralık’ta saat 20.00’de, “Hiç/Neyzen Tevfik” 28 Aralık’ta saat 20.00’de. (0 312 241 02 33)

ADANA

■ Orhan Kemal’in eserinden Günay Ertekin’in oyunlaştırdığı, Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği “Murtaza” salı, çarşamba, perşembe ve cuma günü 20.00’de, cumartesi günü ise 15.00 ve 20.00’de Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşturulacak. Zeynep Kaçar’ın yazdığı, Fırat Demirağ’ın yönettiği, “Dış Ses” adlı oyunu Fuaye Sahne’de çarşamba, perşembe ve cuma günleri 18.00’de sahnelemeyi sürdüren ADT oyuncuları, çarşamba günü 14.00, pazar günü 11.00’de de, “Define Adası” adlı müzikli güldürülü çocuk oyunuyla küçük tiyatroseverlerin karşısında olacak. (0322 352 33 55)

SAMSUN

■ Orhan Asena’nın yazdığı Bengisu Gürbüzer Doğru’nun yönettiği Konya Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye konulan “Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe” adlı oyun Samsun Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Büyük Salon’da yarın ve 26 Aralık’ta saat 20.00 de sahnelenecek.

(0 362 431 21 00)

Müzik

İSTANBUL

■ Nardis Jazz Club ’ta bu akşam saat 21.30’da A Capella Boğaziçi, yarın saat 21.30’da Emre Tukur Quartet feat. Yeşim Pekiner, çarşamba günü saat 21.30’da Sarp Maden Quintet, perşembe günü saat 21.30’da Özge Pınar Quintet, cuma günü saat 22.30’da Çağıl Kaya Band, cumartesi günü ise Dilek Sert Erdoğan – Hayatımın Divası Ayten Alpman Anısına saat 22.30’da. (0212 244 63 27)

■ Hayal Kahvesi’nde bu akşam saat 22.30’da Emre Kula “Mellow Sessions”, yarın Piatango – Piazzolla Project saat 22.30’da ardından Fair Play saat 00.30’da, çarşamba günü Dört x Dört saat 22.30’da sonrasında Özge Fışkın saat 00.30’da, perşembe günü Peyk saat 22.30’da ve RadioLux saat 00.30’da, cuma günü Aslı Gökyokuş saat 22.30’da ve Nev saat 00.30’da, cumartesi günü Soul Stuff saat 00.30’da, pazar günü Erdem Akakçe Band saat 00.30’da. (0212 245 10 48)

■ Nar Sanat’da 30 Aralık günü saat 15:00 Nar Çiçekleri Resitalleri” kapsamında öğrencilerin piyano dinletisi izlenebilir. (0212 570 80 68)

■ Jolly Joker İstanbul’da bu akşam Gökcan Sanlıman saat 21.00’de, yarın Eşref Vakti saat 21.00’de, çarşamba günü Mehmet Erdem saat 21.00’de, cuma günü Emre Aydın saat 22.00’de, cumartesi günü Levent Yüksel – Erken Yılbaşı saat 22.00’de. (0212 249 07 49)

■ Ghetto’da cumartesi günü “İstanbul Soul Nights Farewell to 2012” saat 23.00’te. (0212 251 75 01)

■ Babylon’da yarın Support Vinyl: Zoltan Records saat 20.00’de, çarşamba ve perşembe günü Imam Baildi saat 21.30’da, cuma günü Mabbas vs. Style İst saat 22.00’de ve BaBa ZuLa featuring Brenna MacCrimmon saat 23.00’te, cumartesi günü saat 22.00’de Oldies But Goldies Erken Yılbaşı Partisi görülebilir. (0212 292 73 68)

■ Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda perşembe günü Yuri Bashmet – Rusya Büyük Senfoni Orkestrası saat 20.00’de. (0212 232 98 30)

■ İş Sanat’da Strauss Festival Orchestra Vienna çarşamba ve perşembe günü saat 20.00’de dinlenebilir. (0212 316 10 83)

■ Süreyya Operası’nda bu akşam Borusan Quartet saat 20.00’de dinlenebilir. (0216 346 15 31)

■ Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası cuma günü saat 20.00’de müzikseverlerle buluşacak. (0212 373 11 00)

■ Borusan Müzik Evi’nde yarın ve çarşamba günü Anthony Coleman ile Tanya Kalmanovitch ile çağdaş doğaçlama atölyesi saat 20.00’de, cumartesi günü ise “Song Books: John Cage’i 100. yaş gününde hayal etmek” saat 20.00’de. (0212 336 32 71)

■ Fulya Sanat’ta bugün İstanbul Devlet Opera Balesi sanatçılarının “Osmanlı Dönemi’nde İtalyan Operası” konseri saat 20.00’de başlayacak. (0212 215 60 29)

■ İDOB “Yeni Yıl Konserleri” yarın ve çarşamba akşamı saat 20.00’de Fulya Sanat Konser Salonu’nda, Süreyya Operası’nda ise cuma ve pazar günü saat 20.00’de, cumartesi günü saat 16.00’da görülebilir.

■ Pera Müzesi’nde “Trio of Love” ve “Gipsy Groove” konserleri cumartesi akşamı saat 20.00’de dinleyicilerle buluşacak.

ANKARA

■ Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan Demet Gürhan (soprano) ve Elif Bakkalcıoğlu Tosun’un (piyano) vereceği konser 29 Aralık’ta saat 13.30’da. (0 312 442 30 50)

Gösteri-Söyleşi

İSTANBUL

■ Caddebostan Kültür Merkezi’nde bu akşam saat 20.30’da ‘Babamın Oğlu – Alper Kul’ izlenebilir.